Броят на жертвите на урагана Санди в Съединените щати достигна 74, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на местни медии. Новите данни все още са временни. Предишните бяха за 63 загинали.
Общият брой на жертвите на супербурята е най-малко 145. Преди да достигне североизточната част на САЩ, Санди причини смъртта на 71 души в Карибския регион, 54 от които в Хаити.
Обстановката в пострадалите от урагана райони в САЩ започна постепенно да се нормализира.
В Ню Йорк театрите и музеите заработиха отново, а електроснабдяването е частично възстановено.
Пациентите в две болници в най-големия град в САЩ обаче бяха евакуирани, тъй като електрогенераторите в тези лечебни заведения не работят, предаде ДПА.
Изглежда президентът Барак Обама и съперникът му Мит Ромни твърдо бяха решили да не засягат темата за климата по време на предизборната кампания. Но супербурята Санди извади на преден план следния въпрос: не е ли време да говорим не само за времето, но и за климата, пише вестник "Ню Йорк таймс".
Още в началото на коментара си американският ежедневник подчертава, че никоя буря, нито засушаване не може да бъдат приписвани на промените в климата.
Но много учени смятат, че повишаването на въглеродните емисии може да увеличи вероятността от екстремни - подобно на Санди - прояви на времето.
Затова каквато и да е причината за Санди, той отваря поле за размисъл, подчертава авторът.
"Ню Йорк таймс" припомня думи на губернатора на щата Ню Йорк Андрю Куомо, че сякаш САЩ "преживяват на всеки две години някое рекордно за последните сто години наводнение".
Три от десетте най-големи наводнения в Долен Манхатън от 1900 година досега са се случили през последните три години, отбелязва вестникът.
Нюйоркското печатно издание изброява няколко повода за размисъл.
Първо, ураганите се образуват, когато океанът е топъл и топлината е тяхното "гориво". Водата в океана по източното крайбрежие бе с рекордно високо температура през това лято - отчасти по естествени причини, отчасти вследствие на човешка дейност.
Второ, компютърни модели сочат, че не е задължително ураганите да възникват по-често, но те стават все по-мощни.
Трето, климатичните промени увеличават влагата в атмосферата, което може да означава, че бурите ще носят все повече дъждове и наводнения.
Четвърто, Санди бе изключително разрушителен, защото му бе попречено да се върне обратно в морето от "блокиращ буфер", подобен на въздушния поток зад реактивен самолет.
По въпроса се спори, но едно изследване наскоро показа, че топящият се лед в Арктика може да допринесе за създаването на такъв буфер.
Пето, повишаването на морското равнище е предпоставка за бъдещи силни бури, а Нюйоркската комисия по промените в климата прогнозира, че до 2050 г. крайбрежните води ще се повишат с два фута (60 см) и с четири фута (120 см) до края на века.
"Ню Йорк таймс" цитира източник от Националния център за климатични данни, според когото седем измежду десетте най-топли лета в континенталната част на САЩ са били регистрирани след 2000 г. Сред тях е и последната лятна суша, която бе най-голямата от 50 години насам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!