В началото авторката Джулиет Терзиеф описва като "сцена от холивудски гангстерски филм" стрелбата в столичния ресторант "Славия" в края на юли, когато бяха убити Бай Миле и петима от бодигардовете му.
"Достигнали сме етапа, на който ако влезеш в ресторант или в бар, не можеш да си сигурен дали някой няма да влезе и да открие огън - казва пред вестника Румяна Бъчварова, шефка на софийската социологическа агенция "Маркет линкс" - Фактът, че извършителите на това нападение бяха преоблечени като полицаи, е емблематичен за проблема, пред който сме изправени."
За кръвопролитието в ресторанта властите са арестували седем души и повдигнали обвинение в убийство на един, но полицията често среща проблеми с подплатяването на такива обвинения, разказва изданието и допълва, че свидетелите често се отказват от показанията си или стават жертви на "инциденти", адвокатите се измъкват от такива дела, а доказателствата изчезват в ръцете на корумпирани полицейски служители.
Според цитиран доклад на Европол криминалните групировки в Румъния и България са "изключително активни" и ангажирани в "различни престъпни дейности, които се отразяват на много от страните в ЕС", като "представляват една от основните опасности за ЕС".
Според изчисления на властите замесените в международната секстърговия прехвърлят от България към други държави 10 000 жени годишно.
Българските гангстери имат опит във фалшифицирането на валута, кредитни карти и документи за самоличност; те съдействат и за транзита на хероин от Азия към Западна Европа, твърдят от Европол.
По данни на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) в София тяхната престъпна дейност съставлява около 30 до 36% от българската икономика, за порядъчна сума между 6,2 и 7,4 млрд. долара годишно.
"Българският бандитизъм процъфтя след падането на Съветския съюз. Много културисти, останали без работа, се преквалифицираха в телохранители, научиха се да стрелят и обединиха силите си със сенчести млади бизнесмени, търсещи начини да се възползват от прехода на България от затворена система в съветски стил към капиталистическа пазарна икономика", обяснява "Сан Франсиско кроникъл" и продължава:
"Известни като "мутра", което на български означава "грозна физиономия", бодигардовете си спечелиха слава в началото на 90-те, като осигуряваха "сигурност" на малки и средни фирми срещу месечна такса, а бизнесмени, които отказваха да платят, страдаха от постоянни обири, които спираха само след плащането на сумата за охрана."
(...) Географското положение на България на кръстопътя между Европа и Азия привличаше престъпни интереси от най-различни места - Русия, Китай, Колумбия, а те от своя страна запознаваха амбициозните български босове с по-доходоносни пазари, пише още вестникът и добавя:
"През последните две години властите се стремят да изчистят имиджа на България, преди страната да се присъедини към ЕС през 2007 г., като създадоха законопроекти против престъпността и затвориха някои законови вратички. Наскоро приет закон например се прицелва в трафика на хора с наказания по пет до 25 години затвор и сурови глоби.
Резултатът е по-жестока конкуренция за многомилиардната (в долари) търговия с дрога и жива плът, която се разлага в кървава баня между мъже с прякори, достойни за комикс с Дик Трейси.
Според властите двамата основни съперници са наркобосът Антон Милтенов, известен като "Клюна" (The Beak) и Илиян Версанов.
Борбата между двамата се ожесточава, докато други престъпни групировки, включително водените от Златко Баретата и Васил "Черепа" Божков, си съперничат за контрол върху рентабилния бизнес на Константин Димитров, убит в Амстердам от 37-годишния холандски наркодилър Ервин, подозиран като наемник на някой в България..."
"Сан Франсиско кроникъл" се припомнят и други престрелки от последните месеци - убийството на трима от конкурентите на Милтенов, застреляни в софийско заведение от двама мъже, преоблечени като попове; както и прострелването на малкия брат на Клюна пред пицария, по-късно разконспирирана от властите като пункт за разпространение на наркотици.
Всичките си уроци са научили от Холивуд, обяснява пред вестника главния секретар на МВР Бойко Борисов (45 г.), който настоява, че проблемите на България с престъпността не са по-големи, отколкото същите проблеми на Италия и САЩ.
"Ако този проблем стига, за да се забрани влизането в ЕС, тогава всички държави трябва да го напуснат. Организираната престъпност е международен проблем", казва Борисов, интервюиран между непрестанното звънене на мобилните му телефони в кабинет, претрупан с бронежилетки, 9-милиметрови пистолети и белезници.
Сред изброените успехи на страната ни са 32-та случая с разкрити фалшификатори на валута през последната година.
Без съмнение се полагат усилия, но когато повечето обвинения срещу криминалните елементи не издържат в съда, не можем да направим нищо, освен да ги чакаме да се избият един друг, заключава Бъчварова от "Маркет линкс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!