Инженерите на британската военно-промишлена компания QinetiQ успяха да създадат самолет със слънчеви батерии, изпитателният полет на който продължи повече от две денонощия. Летателният апарат Zephyr успя да се задържи във въздуха в течение на 54 часа.
Неофициално самолетът е поставил нов световен рекорд по продължителност на полет за безпилотни апарати. Преди рекордът принадлежеше на реактивния самолет RQ-4A Global Hawk на компанията Northrop Grumman, който беше използван от американските въоръжени сили в Ирак и Афганистан. Неговият рекорд, поставен през 2001 г. е 30 часа и 24 минути. Тестовете на Zephyr са проведени в условия на пълна секретност, затова резултатът не е обявен официално.
Размахът на крилете на Zephyr е 18 м. Те са направени от въглеродни влакна и са покрити с тънки соларни елементи, които зареждат два серно-литиеви акумулатора. Самолетът лети с помощта на два пропелера и е снабден с лека опашка.
Преди време и НАСА правеше експерименти за създаване на подобен самолет. Моделът Helios, разработен от аерокосмическата агенция притежаваше 130 метрово крило и 14 пропелера. През 2003 г., по време на тестов полет Helios попадна в условия на силна турбуленция и се разби в Тихия океан, в резултат на което проектът беше прекратен.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!