На 13 февруари 1945 г. само за една нощ градът е унищожен, а с него - и неоценими реликви на европейската цивилизация. 60 години по-късно в германската преса се твърди, че стратегическият ефект от бомбардировките е бил нулев, а ъюзниците са се превърнали във военни престъпници.
Канцлерът Герхард Шрьодер разкритикува онези, които "забравят причинно-следствената връзка":
"Разбира се, загиналите в Дрезден са жертви и ние имаме право да скърбим за тях. Важното обаче е да не забравяме отговорностите. С други думи, ако Германия не бе посяла вятъра на бруталната агресия, нямаше да пожъне бурята от огън и желязо, под която се срина. Що се отнася до стратегическата атака над Дрезден, може и да се дискутира, но по онова време нещата са изглеждали различно. Съществуването на Великобритания и свободата на Европа бяха поставени под въпрос."
Шрьодер иска да приключи завинаги с легендата за ревизионизма и затова заяви, че Дрезден е бил легитимна военна цел, коментира РФИ.
Акцентът на днешната церемония ще бъде върху помирението. Посланици от четирите държави съюзници - Великобритания, Франция, Русия и САЩ, присъстват на честванията, допълва Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!