Въстанически дух цари в Ирак, а коалицията е изправена пред два фронта - сунитски и шиитски, коментира френското радио. Най-малко 12 американски войници са убити снощи в град Рамади, в т.нар. "сунитски триъгълник", а във Фалуджа са загинали 30 иракчани. Това става на фона на продължаващите акции на шиитските милиции, състоящи се от привърженици на радикалния шиитски водач Муктада Садр.
Решимостта на САЩ да завършат започнатото в Ирак остава непоколебима, казват от Белия дом. Американският министър на отбраната Ръмсфелд проучва дали Вашингтон да не изпрати още войски в Ирак, докато на фона на засилващите се антиамерикански настроения в Ирак в САЩ расте скептицизмът за смисъла на войната.
"Думите на сенатор Едуард Кенеди, че Ирак ще се окаже като Виетнам за сегашния президент Буш, може да се окажат пророчески -предава за РФИ Жан-Луи Путре от Вашингтон. - Консерваторите излязоха с декларация, че няма да се оттеглят от Ирак като победени. Дори сенаторът демократ Джо Байдън, съпредседател на комисията по външните работи, смята, че сравнението между Виетнам и Ирак е прибързано.
Разбира се, дръзките думи бяха отхвърлени от Белия дом, но нарастването на броя на американските жертви в Ирак тревожи сътрудниците на стопанина на Белия дом. Според проучвания общественото мнение става все по-скептично към иракската политика на Вашингтон.
Буш декларира, че властта ще бъде предадена на иракчаните на 30 юни - дата, която според много политици е изкуствена. Кандидатът за президент на демократите Джон Кери иронично каза, че се надява датата да не е избрана от предизборни съображения... Дори сред републиканците сенаторът Ричард Лугър, председател на комисията по външни работи, се пита дали предаването на властта именно в края на юни няма да отключи гражданска война в Ирак.
Буш, доверието в когото все повече се топи, трябва да мобилизира специалистите си по връзки с обществеността, за да убеди американците, че за разлика от виетнамската, иракската война няма да бъде загубена от тях", заключава Жан-Луи Путре от френското радио.
Вашингтон междувременно призова за по-голяма роля на НАТО в Ирак, допълва РФИ-България. Това не е на дневен ред, поне докато ООН не поеме отговорност за всички операции и легитимно иракско правителство не се качи на власт в страната, заяви френският министър на отбраната Мишел Марийо Мари, която бе в Брюксел на неформална среща с колегите си от ЕС.
Европейските военни министри принципно решиха да се създаде собствена структура за военно планиране, която да започне да действа до края на годината. Необходима ли е обща европейска отбранителна система предвид разширяването на НАТО с нови страни членки от Източна Европа? Според Мишел Алийо Мари тя е вече факт:
"Вече съществува обща европейска отбрана, тя е реалност за всички, които бяхме около масата на срещата в Брюксел, включително за новите страни членки. Въпросът е за противопоставяне и конкуренция между НАТО и единната европейска отбрана вече не съществува. Това са две съществуващи структури и просто търсим по-добрата координация между тях. Вече никой не поставя под въпрос ползата от обща европейска отбрана и не търси конкуренцията й с НАТО", коментира френската военна министърка.
РФИ съобщи за позицията на френския президент Ширак - че предаването на властта на 30 юни би могло да сложи край на кръвопролитията. Днес у нас президентът Първанов свика съвещание за оценка на ситуацията в Кербала и сигурността на българския батальон там.
В същото време британският вестник "Индипендънт" пише, че Саддам Хюсеин се намира в Катар, а не в Ирак. След ареста му бившият иракски президент първо бил държан на самолетоносач в Персийския залив, след което тайно бил прехвърлен в Катар, твърди изданието.