"Г-жа Шулева предложи въвеждането на минимални осигурителни прагове за 54 професии. Това ще доведе до противоположен ефект, тоест до намаляване на плащанията, защото хората няма да участват в тази преразпределителна схема. Най-елементарният начин за това е хората да работят на половин работен ден. Този проблем ще се задълбочава и затова ние предложихме нов вид осигуряване с три основни стълба", каза още Мартин Димитров.
Експертът от Института за пазарна икономика поясни: "Първият стълб е солидарен стълб. От него през бюджета, през данъците ще се осигуряват инвалидите и нетрудоспособните.
Вторият стълб е задължително частно осигуряване. Ние предлагаме ставка 8%. Хората ще се осигуряват в индивидуални партиди и рискът ще бъде индивидуален. Имаме конкретни предложения за хората, които в момента получават пенсии и тези, които ще получат след няколко години. Решенията са в няколко насоки. Трябва да бъде взет заем от Световната банка.
На второ място, в момента в бюджета има редица субсидии, насочени към железниците, "Булгартабак" и пр., които могат да бъдат пренасочени в друга насока, а именно - саниране на осигурителната система. Необходимо е и повишаване на пенсионната възраст. Това е друг системен риск.
Третият стълб ще бъде доброволното пенсионно осигуряване със спестовен характер. Преходният период трябва да е дълъг и определен след съответни сметки и изчисления." Ако не се приеме нова осигурителна система, моите очаквания са положението на НОИ да стане много тежко, заключи още Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!