След като измина близо половината от този срок, след като се прости с активите си и пропиля заемите от МВФ, България е фалирала. 36-годишната г-ца Дончева е сред онези, които усещат острите критики и обвиненията, че не са нищо повече от едни "красиви лица" в новата администрация. Тя обаче отхвърля тези упреци, като посочва работата си по нов медиен закон и по още един - за закрила на децата. "Понякога си мисля, че проблемите са толкова много. В началото бях по-голяма оптимистка - казва тя пред "Скотсмън". - Най-трудното нещо е да убедиш хората в провинцията, че всичко зависи от тях. В някои случаи те наистина са против нас."
А всичко трябваше да изглежда по-различно, коментира авторът на статията. Идването на Симеон като премиер беше следено с интерес на Балканите - регион, разочарован от корумпираната политика, продължаваща над десетилетие. Партията му НДСВ приличаше на глътка свеж въздух - г-ца Дончева, водеща на младежки и модни тв предавания, беше издигната като представител на младите хора. Бяха привлечени дисиденти от бившата комунистическа ера като критерий за морал, а с икономиката се заеха трио емигранти, работили като банкери в лондонското Сити.
"Идеята беше държавата да се управлява като един бизнес - обяснява пред "Скотстмън" депутатът Емил Кошлуков. - Идеята за 800-те беше моделирана по бизнесцикъла. Ако трябва да решаваш проблемите в една компания, една година отнема преобръщането на ситуацията, а още една - отлепянето нагоре. Резултатите идват в първите няколко месеца след това. Това е икономическият начин на мислене."
Нещата обаче не се развиха по този начин, коментира авторът на статията. Според него реформите са се препънали в бюрокрацията, а заради спокойния стил на ръководство на Симеон Сакскобургготски нещата често изглеждат така, сякаш неговото правителство върви едновременно в десет посоки. Симеон се отметна от обещаните разследвания върху тресавището на приватизацията при предишните правителства, когато всичко - от ски-курорти и хотели до авиокомпания "Балкан" и бомбоустойчив софийски гараж, смениха собствениците си срещу жълти стотинки.
Сега дисидентите са объркани, някои от тях са напуснали строя, а г-н Кошлуксов (36 г.) предвожда политическата фракция "Младите", пише "Скотсмън" и отново го цитира: "Когато ни избраха, имахме ясен дневен ред. Сега той се е променил - оплаква се той. - Налице са всички доказателства за корупция. Но моето правителство, моето ръководство, пазят мълчание по това."
Дипломати в София, цитирани от "Скотсмън", са на мнение, че неопитността на Симеон го сварва неподготвен за интересите на мощните лобита. "Момчетата на върха имат идеи и въображение, но въпросът е колко надолу по етажите на администрацията могат да достигнат. Според мен не много далеч", казва един дипломат. Преди всичко правителството не успя да неутрализира пословично корумпираната съдебна система, където рушветът е закон, на нормите, определящи договорните отношения, не може да се разчита, а западните инвеститори са наплашени и отблъснати, коментира "Скотсмън". Според вицепремиера Николай Василев следователите са установили, че сделките с корупция на предишното управление са твърде труднодоказуеми. "Ако можех да избирам дали да живея в миналото или да изградя бъдеще, бих избрал второто", казва той пред шотландския вестник.
Обръщението на премиера по случай първата година от управлението му бе слабо, констатира още британският журналист. Посланието му бе хората да забравят за 800-те дни и просто да работят още по-усърдно. Не е учудващо, че популярността на премиера продължава да спада - от 70% миналата година до 42% днес. Спасява го само това, че подкрепата за двете основни опозиционни партии е още по-ниска, обобщава "Скотсмън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!