Н адежда сбира десни европейци в България, оповестява "Труд".
В материала пише, че бившият председател на СДС и зам.-председател на Европейската народна партия (ЕНП) Надежда Михайлова ще събере десния политически елит от Стария континент в София преди конгреса на ЕНП през март.
На заседанието на евродесните в Брюксел доклада на Михайлова за статута на Косово бил приет с овации, разказва изданието и допълва, че идеята за работна среща в София по проблемите на Балканите също била одобрена.
Само мажоритарните избори ще отвеят амортизираните политици, коментира в интервю за "Сега" зам.-председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Михаил Константинов.
Според него единственият начин да се подмени елитът в държавата е с промяна в избирателната система.
Мажоритарният елемент е средство за това, смята Константинов.
"25 избират наследник на Филчев" - под това заглавие "24 часа" представя магистратите, които ще изберат новия главен прокурор.
Изданието помества техните възгледи за личността, която ще заеме поста на главен обвинител.
"Опасно е, ако всички харесват главния прокурор", коментира пред "Стандарт" председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев.
Според него наследникът на Филчев трябва да е консенсусна фигура, но която не трябва да слуша партиите.
Външна политика
"Труд" помества интервю с Боб Гудлът - председател на комисията по селско стопанство в Конгреса на САЩ, в което той обяснява намерението от 2007 г. Съединените щати да спрат визовата лотария "Зелена карта".
Гудлът е авторът на законопроекта за спиране на лотарията и в момента е на посещение в България с парламентарна делегация на САЩ, обяснява
изданието.
Според него лотарията е заплаха за сигурността на Щатите, защото програмата би могла да се използва от терористи, които биха искали да получат визи за страната и да развиват дейността си там.
Това съвсем не означава, че ние няма да приемаме български имигранти в САЩ, но те трябва да са хора с професионални умения, от които се нуждаят американските работодатели, казва Гудлът.
"Кадафи и неговият Франкенщайн" е заглавието на анализа в "24 часа", посветен на изявленията на либийския лидер Муамар Кадафи, че заразяването с вируса на СПИН в Бенгази е умишлено.
Според анализа между двете изказвания на Кадафи от 2001 г. и 2006 г. има три разлики, отбелязва авторът.
"Първата е, че от "конспирацията" са отпаднали главните "конспиратори" ЦРУ и Мосад. Дали защото Кадафи вече се е отказал от амбицията да изличи Израел от географската карта? Дали защото вече не иска "да застане срещу голяма държава като Америка"? Дали защото иска светът да забрави за Локърби и за гибелта на 270 души?"
В края на анализа се посочва, че България е тази, която трябва да поиска международно разследване "затова,че официалните либийски власти извършиха акт на държавен тероризъм над български граждани, над авторитета и достойнството на българската държава и на всичкото отгоре същите либийски власти искат България да им плати 4 млрд. долара".
В същото издание е поместен и коментарът на посланикът на Франция у нас Ив Сен-Жур.
"Думите на полковник Кадафи показват, че случаят ще отнеме още време. Смятам, както и президентът Първанов, че трябва да се запази хладнокръвие, да продължи натискът за освобождаването на сестрите, да продължат
предложенията и дискусиите", казва френският посланик.
"Естония е за международен натиск над Либия" - под това заглавие "Дума" информира, че Естония се ангажира да помага на България за намиране на справедливо решение на случая с българските медицински сестри в Либия в рамките на политическите усилия на ЕС и международния хуманитарен план.
Това е заявил естонският външен министър Урмас Пает пред министър Ивайло
Калфин при срещата им в Талин.
Общество
Опасността от разпространението на птичи грип е основна тема в пресата.
"Птичият грип чука на портата", извежда "Пари", а "Труд" обяснява, че трафикът от южната граница се сгъстява заради започналия вчера мюсюлмански празник Курбан Байрам.
За да не се предизвикват задръствания и опашки на граничните пунктове
с Турция, министърът на земеделието и горите Нихат Кабил е разпоредил да се увеличат проверяващите служители.
По думите на министъра няма опасност птичият грип да влезе от Турция. По-вероятно е заразата да дойде от Румъния, откъдето на юг прелитат дивите гъски. Вестникът съобщава още, че се очакват спешно 1000 опаковки с "Тамифлу" от САЩ.
"Забравете рохките яйца, мийте ръцете поне 20 секунди" - предупреждението е на д-р Ангел Кунчев, началник на отдел "Епидемиологичен контрол" в Министерството на здравеопазването.
Всички издания публикуват мерките, които препоръчва здравното министерство за предпазване от птичия грип.
"Пари" уведомява фермерите, че при птичи грип ще получат от държавата по 7 лв. за убито пиле.
"Труд" и "Сега" акцентират отново върху скандала с трансплантациите в болница "Света Екатерина".
От първа страница "Сега" съобщава, че болницата спира бъбречните трансплантации. В материала се посочва още, че след две години критики законът за трансплантациите най-после ще бъде поправен.
Органи ще могат да се присаждат винаги когато няма изрична забрана на донора, направена приживе. До 10 дни новите текстове ще бъдат готови и
ще бъдат разгледани от кабинета, пише ежедневникът.
Евроинтеграция
Юридически България е готова за членство в ЕС, казва в интервю за "Труд" заместник-председателят на Народното събрание Любен Корнезов. Той коментира поправките в Конституцията, които до края на януари трябва да бъдат гласувани на първо четене в НС.
Нашата конституция отговаря на европейските изисквания. Нито Ирландия, нито Гърция, нито Португалия или пък Прибалтийските държави бяха по-подготвени от България към момента на присъединяването си, заявява Корнезов.
Негово интервю е поместено и в "Дума".
В същото време председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев коментира пред "Сега", че предлаганите промени в конституцията са безсмислени.
Народното събрание излиза на финалната права за Евросъюза, извежда "Сега". Вестникът пише, че парламентът навлиза в последната решаваща права за навременното ни членство в ЕС.
При откриването на новата сесия днес всяка от парламентарните групи
ще изложи в декларация законодателните си приоритети, посочва изданието.
Шестима се борят за преводач в ЕС, информира "Стандарт". Изтъква се, че поне по 6 души се борят за място в школата за конферентни преводачи в ЕС. Ежедневникът се позовава на директора на школата доц. Катерина Драганова.
В програмата за подготовка на преводачите са включени дисциплините международното право и икономика, казва още тя.
"Комуникационната стратегия за ЕС - страшно закъсняваме" - това е заглавието на анализ в "Дневник".
След четири години и изхарчени 20 млн. лв. е редно да запитаме дали обществото е наясно какво му предстои в ЕС, пише в материала.
Прави се и равносметка, че дирекция "Комуникационна стратегия" в Министерството на външните работи (МВнР) не си е свършила работата за осведомяване на населението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!