Ш ведската атомна електроцентрала във Форсмарк е била на ръба на тежка катастрофа в края на юли, съобщиха в петък вестниците в скандинавската страна, цитирани от световните агенции.
Инцидентът там е "най-тежката авария след Чернобил и Харисбърг", заяви експертът Ларс-Олво Хьоглунд, който ръководи проектантския отдел на концерна "Ватенфал".
"Зелените" в Швеция поискаха правителството да назначи независима комисия, която да разследва случилото се, и сериозно да обмисли дали да не затвори всички АЕЦ в страната.
От държавната агенция за контрол на ядрената енергетика (SKI) обаче определиха твърдението като "преувеличено" и обещаха в близките дни да публикуват подробен доклад за случилото се.
Според медиите на 25 юли в продължение на почти 22 минути два реактора са били извън контрол.
След кратко прекъсване на електрозахранването част от системата за охлаждане е продължила да работи само защото два от четирите дизелови агрегата са се задействали.
Според Хьоглунд единствено късметът е спасил централата от унищожителна авария, тъй като всичките агрегати са еднакви и дефектът е заложен при проектирането им.
Реакторите са били изключени миг преди единият да започне да се топи от прегряване.
Дежурният екип не е знаел какво става в продължение на почти 22 минути. В командния пункт не е постъпвала информация за състоянието на инсталациите.
"Учудващо е, че всичко това се случва в Швеция, където има изключително стриктни критерии за сигурността на атомните електроцентрали. Има огромна разлика в мисленето по отношение на безопасността тук и в руските АЕЦ например", коментира ядреният експерт Нилс Бьомер.
От съображения за сигурност в четвъртък бяха изключени два други реактора. Ръководството на централата в Оскарсхамн каза, че ги спира, тъй като не е в състояние да гарантира, че те са безопасни.
Държавната агенция свика в четвъртък кризисно заседание и според говорител двата реактора в Оскарсхамн няма да работят, докато не е налице абсолютна увереност, че с тях няма да се случи това, което е станало във Форсмарк.
В момента в Швеция работят едва пет от десетте ядрени реактора, но въпреки това властите твърдят, че няма опасност от енергийна криза.
През 1992 г. за няколко месеца бяха спрени пет реактора, след като бяха установени проблеми със системите за тяхното охлаждане. На следващата година бяха спрени седем, този път обаче за доста по-кратък период.
През 1980 г. шведите решиха на референдум, че до 2010-а страната трябва поетапно да затвори всичките си АЕЦ.
През 1999 г. започна постепенно спиране на реакторите и от 12 останаха 10. Оттогава цената на електроенергията постоянно расте.
Скорошно проучване на общественото мнение обаче показва, че сега шведите не са склонни да се отказват от атомната енергетика.
Централата в Оскарсхамн, започнала работа през 1972 г., е най-старата в страната. Тя осигурява 1/10 от нужното на Швеция електричество.
Почти двойно по-голям е капацитетът на АЕЦ Форсмарк, която произвежда 1/6 от необходимата електроенергия.
Въпреки загубите от почти 1,1 млн. евро на ден, двете остават затворени, докато не се реши въпросът със сигурността им.
През лятото, когато скандинавците могат да разчитат на добре развитите си ВЕЦ, спрените мощности почти няма да се усетят. През зимата обаче намаленото производство на електроенергия може да се окаже сериозен проблем, смятат експерти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!