С амо 11% от българите смятат, че изборите в страната са неопорочени. Този процент, по-нисък с около 31 пункта от средното равнище в света и с около 18% по-нисък от средното за региона, е установило световно социологическо проучване, организирано всяка година от асоциация "Галъп интернешънъл" в 55 страни. Обхваща над 58 хил. души.
Това означава, че България е една от най-скептичните държави в света по отношение на спазването на принципите на демокрацията.
Едва 6% от българите са на мнение, че държавата ни е наистина демократична и се управлява по волята на гражданите.
Румънците са три пъти по-убедени в честността на изборите от нас - 35% от тях вярват, че изборната им система е неопорочена.
В Румъния четири пъти повече в сравнение с България вярват в демократичното управление на страната - 24%.
С тези резултати, представени за България от "ББСС Галъп интернешънъл", страната е на предпоследно място и в света (на 54-то от 55 изследвани държави в света), и в региона - и на 13-о от 14 държави в Централна и Източна Европа.
По-скептични по отношение на спазването на принципите на демокрацията са само хората в Украйна.
Обществените нагласи в света към спазването на принципите на демокрацията са в негативна тенденция. Почти половината жители на изследваните държави смятат, че изборите при тях не са свободни и честни, а 6 от 10 смятат, че държавата им не се управлява според волята на народа.
49% от хората по света имат съмнения относно честността на изборите в собствените им държави - най-оптимистично настроени в това отношение са гражданите на Западна Европа, а най-силно критични са хората в Африка (63%) и Централна и Източна Европа (общо 57% съмняващи се).
64% в световен мащаб смятат, че тяхната страна не се управлява според волята на народа. Най-скептични също са Африка и Централна и Източна Европа.
В сравнение с миналогодишните резултати от изследването с 5% са намалели оптимистите, които все още вярват в честността на изборите в техните държави. Скептиците пък са се увеличили с 2%. Младите хора са по-склонни да проявяват критицизъм спрямо прозрачността на изборите.
Изследването отчита съществени различия между различни региони в света - 64% от западноевропейците имат доверие в изборите си, докато почти същият процент от жителите на Централна и Източна Европа, Африка и Южна Америка са на противоположното мнение - съмняват се дали изборите им са прозрачни и неопорочени.
Страните с най-голямо доверие в честността на изборите са западноевропейски - Дания (86%), Швеция (81%), Холандия (79%), Норвегия (76%), Финландия (75%).
Най-скептични към честността на изборите, са украинците (9% вярващи, че изборите в Украйна са честни), българите (с 11%), Нигерия (17%), и Камерун (21%).
Страните, в които доверието в честността на изборите се е покачило най-много в сравнение с миналата година, са Полша (66%, ръст от 25%), Колумбия (57%, ръст 22%) и Пакистан (28%, ръст 12%).
Най-голям спад в доверието в изборната система е регистрирано в България (11%, спад от 22 пункта) и Босна и Херцеговина (22%, спад от 19 пункта).
Шест от десет души в света смятат, че тяхната държава не се управлява според волята на народа, докато само 27% смятат, че принципите на демокрацията наистина се спазват. Тази нагласа не е претърпяла съществена промяна спрямо миналогодишното изследване.
Най-ощетени откъм незачитане на народната воля за управлението са гражданите на Централна и Източна Европа - 71% смятат, че държавата им не се управлява от волята на народа.
В Северна Америка този показател е 65%, в Южна Америка - 64%, в Западна Европа - 61%.
Единственото по рода си световно социологическо проучване "Гласът на народите" се прави всяка година от "Галъп интернешънъл". Резултатите са публикувани днес във в. "Класа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!