С това за първи път в историята на ЕС кирилицата влиза като третата азбука след латиницата и гръцката азбука, изтъкна по този повод вчера на министърът на външните работи Соломон Паси, който е в състава на българската делегация.
За първи път в историята 28 държави се обединяват под обща конституция, а България за пръв път ще подпише документ с такъв характер, каза още Паси на дискусия със студенти и сравни подписа, който министър-председателят полага, само с подписите ни под Северноатлантическия договор, с които сме се присъединили към НАТО.
По думите му само България и Румъния ще парафират договора си за присъединяване в пакет с евроконституцията.
В делегацията ни са включени още министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, началникът на кабинета на премиера Ради Найденов, зам.-министрите на външните работи Гергана Грънчарова и Николай Милков, ръководителят на мисията на България при Европейските общности Станислав Даскалов, посланикът ни в Италия Николай Калудов и говорителят на правителството Димитър Цонев.
В тържествената сесия и церемонията в зала "Юлий Цезар" на кметството в Рим участват държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС, както и на България, Румъния, Турция и Хърватия.
По-късно италианският президент Карло Адзелио Чампи дава тържествен обяд в резиденцията в Квиринале.
Подписването на европейската конституция е и сред коментираните теми в пресата на Стария континент, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Германският "Франкфуртер Алгемайне цайтунг" напомня, че тържествеността на случая е помрачена от разправиите около състава на Европейската комисия.
Какво е това единство, което ще бъде демонстрирано днес в Рим 48 часа след като бяха демонстрирани разногласия, се пита вестникът.
Според австрийския "Дер Щандард" най-много е развалено настроението на домакина - италианския премиер Силвио Берлускони.
Вместо да чува благодарности за домакинството на тържественото събитие, Берлускони ще бъде принуден да изслушва упреци, че с упоритото си настояване за противоречивия Роко Бутильоне е предизвикал провал на цялата комисия, прогнозира вестникът.
Берлусконистка Италия стана двигателят на европейския раздор, смята "Дер Щандард".
Швейцарският "Льо Тан" обаче вярва, че въпреки всичките си недостатъци конституцията ще преобрази Европа.
ЕС си даде сметка, че трябва да консолидира демократичните си основи, и конституцията е подходящият инструмент за това необходимо укрепване, убедено е изданието.
Според вестника именно защото се е почувствал по-силен заради бъдещите си пълномощия, Европейският парламент е дръзнал да се изправи срещу председателя на новата Европейска комисия.
Този сблъсък полага основния камък нанова, по-демократична и по-малко авторитарна Европа, смята "Льо Тан".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!