Американският министър на отбраната визираше седемте страни от Източна и Централна Европа, които през есента се присъединиха към НАТО и, подобно на Полша, са проамерикански настроени, отбелязва АФП. "Много страни не са с Франция и Германия, а със САЩ", отбеляза Ръмсфелд.
Доналд Ръмсфелд отбеляза, че е безсмислено да бъде продължен срокът на работа на оръжейните инспектори в Ирак, предаде агенция РИА "Новости". На брифинг в Пентагона Ръмсфелд заяви, че инспекторите никога няма да намерят нещо в страна, когато тя не желае да го покаже. Според него като се има предвид територията на Ирак и многобройните подземни тунели и бункери, намирането на оръжия за масово унищожение може да отнеме месеци и дори години.
Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл заяви по телевизия Пи Би Ес, че Съединените щати разполагат с "много секретни данни" за оръжейните програми на Ирак, към които други страни нямат достъп. Според Пауъл администрацията на US президента Джордж Буш възнамерява да представи данните, с които разполага, на предстоящите дебати в Съвета за сигурност на ООН.
Те са насрочени седмица, след като ръководителят на Комисията на ООН за наблюдение, контрол и инспекции Ханс Бликс и колегата му от Международната агенция за атомна енергия Мохамед ел Барадей представят доклада си за хода на инспекциите в Ирак. "Мисля, че ще предоставим повече информация," допълни Пауъл.
След бурни дебати посланиците на страните-членки на НАТО отложиха в Брюксел вземането на решение дали да подготвят мерки в подкрепа на евентуална война срещу Ирак, оглавявана от САЩ. Това съобщиха дипломати, цитирани от Ройтерс.
Миналата седмица Съединените щати официално поискаха от алианса ограничена помощ в случай на война срещу Ирак. Франция и Германия публично се обявиха срещу прибързано предприемане на военни действия. Много други европейски съюзници заявиха, че на оръжейните инспектори на ООН трябва да се даде още време, за да се направи опит за мирно разоръжаване на Ирак.
Според дипломати съюзниците не са принципно против американската молба, но не желаят да одобрят военни действия преди изчерпването на дипломатическите канали.
Междувременно иракският президент Саддам Хюсеин заяви, че неговият народ ще се надигне и ще се противопостави на силите на нападателите, предаде Ройтерс. В обръщение към иракски висши офицери, част от което бе излъчено по иракската телевизия, Саддам каза, че ако американските представители бързат да започнат война, това няма да ги доведе до никъде и американците ще попаднат в хиляди капани заради лошото си планиране и заради стремежите им, които са насочени срещу останалия свят.
Кризата в Ирак ще бъде основна тема и на регионалната среща в Истанбул, която ще се състои днес. Германският външен министър Йошка Фишер започва дипломатическа совалка в съседните на Ирак страни, за да обсъди възможностите за предотвратяване на войната. Първата спирка на федералния външен министър е Истанбул, където той ще разговаря днес с турското правителство и ще се информира за резолюцията на регионалната конференция по иракския въпрос.
След това той ще посети Йордан и Египет. На всичките си посещения Йошка Фишер ще насърчи дипломатическата активност в желанието да бъде предотвратена войната в Ирак, която би довела до дестабилизиране на целия регион. В понеделник германският външен министър ще запознае в Брюксел колегите си от ЕС с резултата от четиридневната си обиколка, която е част от консултациите, които той започна в началото на седмицата в Ню Йорк и в Париж.
От 1 февруари Германия поема председателството на Съвета за сигурност и без да търси посредническа роля полага интензивни усилия за намирането на мирно решение на конфликта. Все повече водещи политици настояват Германия да гласува твърдо "не" срещу войната в Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!