Най-голямата петролна рафинерия в Ирак спря да работи днес след саботаж на бунтовници, които взривиха в нея бомби и предизвикаха пожар, съобщиха агенциите.
Нападателите убили четирима души и поставили взривни устройства в инсталациите за производство на керосин и бензен.
Град Байджи преди време беше бастион на "Ал Кайда" в Ирак.
Дълго време заводът бе под контрола на бунтовниците, които използваха приходите от нея, за да финансират борбата си.
Обикновено заводът работи със 70 на сто от капацитета си и произвежда 11
млн. литра бензин, 7 млн. литра бензен (бензол) и 4,5 млн. литра
керосин дневно.
Пред Ройтерс губернаторът на провинция Салахудин определя случилото се като "огромна загуба за цялата страна", тъй като всички иракски градове зависият от продукцията.
Според петролния министър Абдул-Карим Луайби терористичната атака е засегнала само една производствена инсталация, а останалите са непокътнати.
По думите му нападението е част от терористичен план, чиято мишена са петролни съоръжения в страната и подкопаването на петролното министерство, "след като то успя да осигури достатъчно петролни продукти за вътрешни нужди".
Взривът причинил пожар, който е бил гасен в продължение на пет часа от 50 пожарни коли.
Ройтерс цитира служител, според който пострадалата "северна рафинерия" има производствен капацитет от 150 хил. барела на ден. Според него щетите са твърде сериозни, за да се поправят за няколко дни.
Той се надява поне част от рафинерията да тръгне през следващите дни и уверява, че има достатъчно материал на склад, за да се задоволят нуждите на населението за поне седмица напред.
Ирак не изнася петролни продукти, а използва всичко за вътрешна продукция на енергия и вътрешна консумация.
Способността на страната да рафинира горива като дизел и бензин е сериозно подкопана от липса на достатъчно инвестиции и Ирак е принуден от 2003 г. насам да купува и внася горива, за да посрещне нуждите си.
Терористи спряха най-голямата рафинерия в Ирак
Нападателите убили четирима души и поставили взривни устройства в инсталациите за производство на керосин и бензен
26 февруари 2011, 13:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!