С викове "Мафия", "Не ви щем", "Предатели" бургаски граждани провалиха речта на Александър Тараканов, главен изпълнителен директор на Международната проектна компания "Трансбалкански тръбопровод", създадена за реализацията на тръбопровода Бургас-Александруполис.
Руснакът бе прекъснат от виковете на разярените бургазлии още на първите думи, след което гневът им се изля и върху зам.-министъра на регионалното развитие Калин Рогачев. Стигна се и до дблъсък между протестиращите и охранителите на замисленото като търгжествено "мероприятие".
Зам.-министър Рогачев неочаквано заяви, че проектът, който е 51% руска собственост, можело и да не се реализира, ако бъде отхвърлен след обществено обсъждане.
Търпението на гражданите на Бургас се изчерпа. Българското правителство продаде интересите на хората за жълти стотинки. Таксите, които България ще получава за преминаването на тръбата, се равняват на 35 млн. евро, а гърците ще получават 2 млрд.евро, заявиха активисти природозащитници.
Те отдавна протестират и заради това, че тръбата ще минава през земеделски земи и райони, които са част от екологичната мрежа НАТУРА 2000.
Природозащитници твърдят, че туризмът в района ще понесе големи щети, а природата ще бъде необратимо увредена.
Снощи в град Александруполис за първи път беше официално представен проектът за нефтопровода от Бургас до този пристанищен град в Северна Гърция, предаде московската агенция ИТАР-ТАСС.
Директорът на компанията "Трансбалкански тръбопровод" Александър Тараканов заявил, че при строителството ще бъдат спазени изискванията за защита на околната среда и за безопасността на условията на труд.
"Проектирането, изграждането и бъдещото функциониране на
нефтопровода трябва да се основават на най-високите международни стандарти в областта на екологията, оборудването и използваните технологии", казал Тараканов.
Ръководителят на гръцката част на проекта Христос Димас отбелязал, че работата по техническо-икономическата обосновка на проекта трябва да приключи през лятото на 2009 г. После щели да започнат процедурите за даване на лицензи, за финансиране и накрая строителството.
Специалният секретар по въпросите за международната енергийна политика към министерството на развитието на Гърция Елисавета Ловерду подчертала, че проектът ще осигури работни места за хора от гръцката област Западна Тракия.
Изграждането на нефтопровода Бургас-Александруполис е на стойност над 1,2 милиард евро. Чрез него ще се транспортира руски нефт към терминали на Средиземно море, като така ще бъде избегнато транспортирането през Босфора и Дарданелите.
Собственик на нефтопровода ще бъде международната проектантска компания. Русия притежава 51% от капитала в нея, а България и Гърция по 24,5%, напомня ИТАР-ТАСС.
През тръбопровода би трябвало да преминават между 35 и 50 млн. т суров нефт годишно.
След преговори продължили 14 години, Русия, България и Гърция подписаха тристранно споразумение за строителството на Бургас-Александруполис през март 2007 г. Тръбата ще е дълга около 285 км през територията на България и Гърция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!