Държавата издава един лиценз с повече честоти (клас "А") и два с по-малък спектър (клас "Б"). БТК и "МТел" заявиха интереса си за големия. Те ще наддават за него на търг на 30 март с начална цена от 70 млн. лв. Търгът ще се проведе в зала 6 на НДК от 10 ч.
"ГлоБул" заявиха лиценз с по-малко честоти и ще го получат без търг на начална цена от 42 млн. лв., уточнява Би Ти Ви. На практика и трите телекома ще получат лицензи.
Мобилни мрежи от трето поколение по стандарт UMTS има засега само в седем държави в света.
Предстои експертната комисия да се запознае с подадените документи и да установи тяхното съответствие с изискванията за участие в търговете, допълва Investor.bg.
При установяване на нередности и непълноти на участниците ще бъде определен 7-дневен срок за отстраняването им.
Лицата, на които ще бъдат издадени лицензиите, ще трябва да отговарят на следните изисквания:
- да притежават опит в осъществяването на далекосъобщителна дейност;
- да имат над 500 000 потребители на предоставяните от тях далекосъобщителни услуги;
- да са реализирали над 50 млн. евро годишен оборот от предоставянето на далекосъобщителни услуги за 2003 г.;
- да не са сдружения между двама или повече далекосъобщителни оператори, притежаващи индивидуални лицензии за осъществяване на далекосъобщения на територията на България чрез обществена далекосъобщителна клетъчна мрежа по стандарт GSM.
Мрежите от трето поколение (UMTS) представляват техническа платформа за предоставяне на широка гама от услуги и приложения, обясняват от "ГлоБул" (GloBul.bg).
3G технологията предлага качествена разлика при услугите, базирани на пакетна комутация, като достъп до интернет и пренос на данни, където максимално възможната скорост на връзката е многократно по-висока от тази при мрежите от второ поколение.
Основните предимства за крайния потребител са свързани с интерактивното качество на предлаганите услуги.
Благодарение на 3G технологията стават възможни съвсем нови услуги - видеотелефония и видеоконференция, високоскоростна телеметрия, игри в реално време, интерактивно разпръскване, както и широколентов пренос на звук (глас, музика и пр.) и дори филми.
UMTS мрежите дават възможност за предлагане и на по-широк спектър от услуги с добавена стойност, което включва Java приложения, пакетен пренос на глас ("Voice over IP"), мултимедийни услуги, мобилна търговия ("m-Commerce", като разновидност на електронната търговия ("e-Commerce"), услуги, базирани на местоположение, информация, образование и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!