"За първи път, откакто влязохме в ЕС, в трите партийни централи на управляващата коалиция започва да витае стресиращият въпрос: Ами ако след юлския доклад на ЕК, който трябва да отчете какво сме свършили в областта на правосъдието и вътрешния ред, последва предпазна клауза, какво ще правим? - Още същия ден премиерът влиза в парламента с оставката на целия кабинет - е отговорът на висши представители на ДПС", пише в обширен анализ във в. "Труд" Валерия Велева.
Следва пълният текст:
Не знам кой е дал съвет на премиера Сергей Станишев какво да е решението на ИБ на БСП по кризата в МВР, но този съветник едва ли разбира от политика, а още по-малко от обществено мнение, пише в обширен анализ във в. "Труд" Валерия Велева.
Защото решението на "Позитано" 20 от вторник да възложи на вътрешния министър Румен Петков "да изготви подробен доклад за случващото се в МВР в последните 18 години", и то в рамките на следващите 10 дни, буди съмнения за адекватността на най-голямата управляваща партия по отношение на настоящата криза.
Откъдето и да го погледнем, това решение няма как да помогне на правителството, на премиера и на самия министър да излязат от патовата ситуация по няколко причини.
Първо: Несериозно е да се допусне, че за 10 дни може да се направи стойностен доклад за повече от три петилетки назад за състоянието на една от най-тежките системи в държавата - МВР, подложена през този период на системен политически натиск, на кадрова сеч по политически и икономически причини, на непрестанни реорганизации.
Освен ако докладът не визира преди всичко прегрешенията на Ваньо Танов, на Илия Илиев, на Иван Иванов, на Атанас Атанасов или пък на Бойко Борисов - т.е. на яростните противници на кабинета сега.
Второ: Да се възложи това упражнение в този момент на министър Петков е най-малкото неблагоразумие. Не само защото Румен Петков е страна в тази тежка криза и колкото и да се старае да бъде безпристрастен, няма как върху неговите изводи да не легне съмнение за необективност.
Действията на министъра се ползват със съмнителна обществена и коалиционна подкрепа, а генералската война, която се води под краката му, показва, че и в МВР доверието към него не е на необходимата висота.
Ако в този доклад Петков не признае, че колкото и да се е старал да реформира МВР, в кадрово отношение се е издънил с назначенията например на Ваньо Танов, на Илия Илиев, на Валентин Петров и куп още персони в МВР, на които (по всеобщо мнение) им липсват не само качества, но и компетентност, и професионална подготовка, ще е смешно.
Ако пък признае -ще трябва да поеме отговорност за тях.
Трето: През тези 10 дни, докато Петков си пише домашното, ще излезе докладът на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Нейният председател, царският депутат Минчо Спасов, вече обяви, че "на моменти Петков е действал в разрез с обществените представи за държание на министър на вътрешните работи".
Източници от комисията твърдят, че докладът ще бъде "убийствен" и още повече ще настрои общественото мнение в посока на отстраняването на Петков.
Четвърто: Решението на ИБ на БСП не отчете настроенията на коалиционните партньори. Колкото и НДСВ и ДПС да декларират подкрепа за премиера Станишев, техни представители публично подсказват, че кризата изисква радикални действия от негова страна.
Тези дни се случи и нещо показателно в отношенията между тримата лидери.
Във вторник Доган и Симеон са отказали да уважат поканата на премиера Станишев да вечерят заедно. Дали защото Доган е скован отново от дископатия, или това е знак на недоволство, че с решението си ИБ се опитва да отлага истинското решаване на кризата, можем само да гадаем.
Още повече, че Доган даде ясен сигнал как трябва да се действа в случаи, в които общественото мнение е категорично - поиска оставката на Феим Чаушев в мига, в който той кацна на софийското летище. Дори не го прие. Разликата в нивата (партийни и държавни) на Чаушев и Петков е огромна, но обществените нагласи към тях са едни и същи.
Пето: Решението на ИБ на БСП не отчита и сигналите от Европа. На фона на спрените европари, случващото се в МВР и отказът на министър-председателя да действа според европейските правила, е доста лоша атестация за България.
За първи път, откакто влязохме в ЕС, и в трите партийни централи започва да витае стресиращият въпрос: Ами ако след юлския доклад на ЕК, който трябва да отчете какво сме свършили в областта на правосъдието и вътрешния ред, последва предпазна клауза, какво ще правим? - Още същия ден премиерът влиза в парламента с оставката на целия кабинет - е отговорът на висши представители на ДПС.
А можем да си представим какво ще има в този доклад, след като информация за него ще се събира през април и май!
Шесто: Във вторник ръководството на БСП застана зад вътрешния министър. Премиерът се втурна да го брани геройски. Да, заяви, че чадър върху никого няма да има, но застана на амбразурата прекалено жертвоготовно. И създаде почва за едни въпроси червейчета, които се загнездиха в доста глави: дали пък вътрешният министър не държи с нещо премиера, само суперорганизаторските качества на Петков и заслугите му към БСП ли карат Станишев така много да го цени?
Официално никой не е казал, какво мислят редовите членове на БСП, но те (като всички обикновени граждани) няма как да не са отвратени от случващото се в МВР и няма как да не усещат, че най-важните техни хора като. че ли се издънват в управлението.
На "Позитано" са забелязали, че за първи път от 1997 г. долу, в низините на партията, се е настанил не страх, не укор, а срам, че отново се провалят във властта. Вярно е, че в БСП още е на почит синдромът да се следва лидерът, каквото и да се случи.
Но, ако така вървят нещата, днешните 10-12-15% рейтинг на БСП означават утре 8-10% влияние и даже срив до трета политическа сила. А това вероятно ще изхвърли БСП за дълго от властта.
Седмо: В тази ситуация премиерът и вътрешният министър трябва да преценят следното - дори и проверките на ДАНС и на прокуратурата да покажат от формална гледна точка, че "прегрешенията" на Петков не са такива, че да се иска оставката му, дали той има необходимия кредит на политическо доверие?
Тогава въпросът от професионален става морален. И пенсиите да се вдигат, и икономическите показатели да растат, МВР с това ръководство дали няма да дърпа кабинета надолу?
Ако след две-три седмици Станишев все пак реши, че оставането на Петков в кабинета е непродуктивно, то това ще му даде възможност да направи и отдавна замисления ремонт на кабинета, като оздрави всички сектори, които са закъсали - разбира се, без да следва формулата 8:5:3.
Решението му е трудно и в партиен аспект. С Румен Петков на шия премиерът Станишев трябва да спасява правителството и държавата, без Румен Петков лидерът Станишев ще трябва да спасява партията.
Между тези две течения Сергей трябва да се промуши така, че хем да овладее управлението, хем да не направи най-надеждния си съратник най-върлия си враг. Премине ли този рубикон, Станишев ще е станал държавникът. Е, и ще е побелял още повече.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!