О т години насам жените водят борба да се настанят в области на заетостта, традиционно запазени за мъжете. Практиката показва, че те по нищо не отстъпват на мъжката част от населението в Европа, но предразсъдъците са доста дълбоко вкоренени и жените, които успяват да се интегрират в мъжките професии, са все още много малко.
Така изглеждат нещата в областта на автомобилната индустрия, където нещата се променят, макар и бавно.
Единствените женски гласове, които се чуват в техническия център на PSA Пежо-Ситроен в Ла Гарен-Коломб са тези на жените в приемната. В този конфиденциален център се подготвя колата на бъдещето - тази, която ще се появи по улиците след 4-5 години.
Малко по малко в тази мъжка среда започват да пристигат и жени. Една от тях е 29-годишната Мари Дегерман, инженер. Тя завършва Висшето училище за въздухоплавателна техника и автомобилостроене.
"Първият ден, когато попаднах в залата, бяхме 200 души и се огледах наоколо, за да преброя момичетата. Спомням си, че бяхме 8. Отначало беше трудно, но бързо се интегрирах и се почувствах добре", споделя Мари.
Тя разказва, че не е имала никакви проблеми по време на следването си - дори напротив, към момичетата се отнасяли с повече внимание.
Не точно така обаче стоят нещата в професионалната среда.
"Преценяват ни повече, задават ни повече въпроси, за да разберат дали наистина разбираме от тези неща, дали можем да разрешим някакъв проблем... След като фазата на техническите тестове премине, започват да ни приемат и да ни признават тези среди", обяснява Мари, която се надява, че нравите ще продължат да се променят с още по-бързи темпове и все повече жени ще навлизат в традиционно мъжките сектори.
В Литва се наблюдава обратната тенденция - за мъжете е трудно да навлязат в производството на алкохолни напитки, където мнозинството работещи са жени. В най-голямото литовско предприятие за водка и ликьори 70% от персонала е съставен от жени, а и самото предприятие се ръководи от жена.
Интересното е, че тези жени създават и дегустират напитките, които традиционно се консумират от мъжете.
За работещите в производството на алкохолни напитки жени казват, че са по-търпеливи, по-подредени и по-креативни от мъжете. Още повече че по-лесно устояват на злопоутребата с алкохола от мъжете.
Начело на една от най-големите литовски пивоварни също стои жена, и то от 20 години насам.
За жените, които искат да имат семейство, обаче става все по-трудно да съчетават работата в алкохолната индустрия с дома, тъй като конкуренцията се засилва, а литовският пазар е прекалено малък.
Затова и нараства броят на мъжете, работещи в производството на алкохолни напитки.
Доскоро бе немислимо жени да работят в армията. С професионализацията на армията делът на жените военнослужещи се увеличава.
Миналата година в армията са назначени близо 300 жени, а според данни на Генералния щаб на служба има 3115 жени. Много пъстра е картината на заеманите от тях длъжности - офицери, лейтенанти, майори, капитани, сержанти, кадрови войници.
Има жени лекари в армията, атюданти, взодни командири, инструктори. Повечето от жените работят във военните клубове, обработват вътрешната информация, но има и жени, които участват в мисиите на различните военни контингенти в горещите точки на света.
Според военните експерти всичките техни колеги жени са изключително подготвени и дисциплинирани, преминали са различни медицински и психологически тестове, за да могат да участват наравно с мъжете в изпълнение на тежките задачи.
Военните училища приемат жени още от 1988 г., но оттогава до днес не е преодолян стереотипа и на жените военнослужещи продължават да гледат скептично и да ги въприемат като атракция.
Повечето жени работят в сухопътните войски. Много малък процент от тях са допуснати в военноморските и военновъздушните сили. За разлика от своите колеги мъже повечето жени са натоварени и със семейни задължения и за помощ могат да разчитат само на родителите си.
По тази причина жените в армията са формирали свое сдружение, което да отстоява техните искания за нормативни промени за защита на правата им като майки и военнослужещи.
Лидер на Сдружението е подполк. Вера Николова, която има 18 години стаж в армията. Тя е сред тези, които са попаднали в професията на военнослужещия, водени от личен избор.
Този мотив посочват 52% от жените военнослужещи в проучване на фондация "Армия и гражданско общество".
При 27% има желание да се докажат наравно с мъжете, а при 20% - предизвителството да са жени в униформи. На предпоследно и последно място анкетираните жени в армията поставят доброто социално и финансово обезпечаване и социалния престиж на професията.
По отношение на равнопоставеността на половете повече от половината жени смятат, че в армията е по-лесно за мъжете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!