Р азработена е нова технология, която позволява да се "сканира" мозъка на човека и по този начин да се определят неговите намерения. Това е първият подобен успех в тази област и сега възниква въпросът за етичната страна на процеса.
Постижението е на международна група изследователи от немския институт "Макс Планк", британските университети "Оксфорд" и "Юнивърсити колидж" и японски специалисти.
С помощта на скенери с висока разделителна способност те са създали рентгенограми, които после са се преобразували в смислена информация.
Изследването се основава на последните разработки в областта на невробиологията, свързани с детекторите на лъжата.
Благодарение на сканирането ние можем да разберем информация, която е невъзможно да се получи по друг начин, заявява ръководителят на изследователския проект Джон-Дилан Хайнс от института "Макс Планк" пред Би Би Си.
Ако учените действително съумеят да създадат механизъм, позволяващ да се четат мислите на човека, техните разработки като начало ще бъдат използвани при разпитите на заподозрени в различни престъпления.
Според британският вестник "Гардиън" напълно е възможно антиутопията, представена във фантастичния филм на Стивън Спилбърг "Особено мнение" (присъдата на човека се базира на данните, получени в резултат на сканирането на неговия мозък) да стане реалност.
"Необходима е дискусия за етичните аспекти на "сканирането на мозъка", за последствията, до които може да доведе по-нататъшното научно изследване в тази област. Трябва да бъдем готови за най-неочакваните резултати", заявява професор Хайнс.
От друга страна, разработените от невробиолозите технологии ще позволят да се подобри качеството на живот на инвалидите.
Възможността да се четат човешките мисли ще направи възможна например появата на протези и инвалидни столове, които ще се движат сами - техният собственик само трябва да си помисли как и накъде.
Според учените няма да е никакъв проблем и създаването на компютри, които да четат и дори да визуализират мислите.
"Ако искате да напишете писмо, благодарение на новите технологии процесът ще се опрости неимоверно. Трябва да си помислите за това и компютърът ще започне да чете вашите мисли и да ги печата", обяснява проф. Хайнс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!