Т акси, данъци и какво ли още не затрупва отвсякъде европейците. Затова и изкушението да се мине гратис е голямо. Шансът да се плати, ако това не е задължително, е минимален.
Това е голямата драма на Швейцарската федерация по ски-бягане. Едва един от четирима плаща за доброволна сезонна или дневна карта. Средствата отиват за поддържането на пистите.
А хората, които редовно упражняват този спорт във франкофонската част на Швейцария, са около 80 хил.
За да се прекрати практиката да се карат ски гратис, на входовете на пистите вече са назначени специални лица, които да продават карти.
Еднодневната струва 8 швейцарски франка, което прави около 5 евро. Понякога обаче продавачите са прекалено настоятелни, което не е чудно като се има предвид, че годишната поддръжка на пистите струва около хиляда евро на километър.
Жан-Пиер Клер, който е един от отговорниците за швейцарските писти, обяснява как точно се изразходват средствата от сезонните или дневни карти:
"Те ни позволяват да поддържаме пистите. Използваме много скъпи машини. Един снегорин може да струва почти 200 хил. франка, а откакто се появи скейтингът, имаме една следа вляво и още една вдясно, а по средата огромно пространство за пързаляне."
Допреди десетина години наръчникът Good Skiing Guide представяше ски-курортите в България като не особено привлекателни. Той предупреждаваше всеки, който планира да кара ски у нас, че трябва да е наясно, че ски-пистите и обслужването нямат нищо общо с това в Алпите.
В момента нещата се преобръщат. Увеличават се европейските туроператори, които предлагат ски-ваканция в България.
Отново има сравнение, но има и едно безспорно предимство - цените в България са по-ниски.
Най-евтината едноседмична почивка в Боровец примерно струва 319 евро, докато същата в Андора е 10 пъти по-скъпа. Същата е разликата и по отношение на почивка в хотел четири звезди в Банско и четиризвезден хотел в Андора.
Абонаментната карта за ски -съоръженията за чужденците струва 140 евро на седмица, доста евтино на фона на средната европейска заплата.
Повечето българи, които искат да карат цяла седмица в Банско, обаче трябва да работят за това месец и половина. 50 лева на ден е картата за ползването на лифта от възрастни, за деца цената е 30 лева.
С отличните условия Банско успешно конкурира традиционните алпийски курорти.
Като предпочитана дестинация з азимната ваканция у нас градът измести Пампорово и Боровец.
В инфраструктурата на курорта след 2003 г. бяха инвестирани 30 млн. евро. Бяха построени 22 лифта, 17 писти с обща дължина 65 км. Закупени бяха десетки съоръжения за изкуствен сняг.
Сред основните цели за тази година са изграждането на спортен център. Подготвя се и проект за летище.
Съвместно с общината в Банско работи консултантът на националните ни отбори, световният шампион Марк Жирардели. Той бе специален гост на 52-рото световно първенство за журналисти, което се проведе от 21 до 28 януари с 200 участници от 40 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!