В края на септември м.г. президентът Жак Ширак изрази задоволство от успеха на 11-ата среща на върха на франкофонията, която се проведе в Букурещ.
Въпреки това обаче френският език продължава да губи терен дори във франкофонските и традиционно франкофилските страни.
По време на срещата си във Виена през ноември преподавателите по езика от цяла Европа алармираха за отстъплението от многоезичието в учебните програми.
В Австрия например френският вече не се предлага като първи чужд език и се ограничава
единствено в университетите, превръщайки се в елитарен
Вероника Шилерлегер е студентка в университета във Виена и споделя, че изучава френски с удоволствие, въпреки че в училището е започнала с него не по свое желание.
"В училище нямах право на избор и бях принудена да изучавам френски. Общо взето не бих казала, че е полезен за Австрия, а и английският доминира", казва тя.
70% от австрийските деца в началното училище изучават чужд език, но едва 1% от тях избират френски, а мнозинството - английски. И все пак френският остава на второ място сред изучаваните чужди езици в страната.
9% от австрийците говорят малко френски, а Франция е втората страна, която студентите избират по програмата Еразмус.
Трудно е да си представим, че френският език е застрашен дори на собствен терен, но именно такъв е случаят с Швейцария. Все повече училища в германската част на страната избират да преподават английския като първи чужд език.
Проектозакон в най-големият швейцарски кантон предвиждаше
премахване на обучението по френски в началните училища
В момента в Цюрих английският се преподава от трети клас, а френският от пети.
Преподавателите, които предлагаха новия закон, посочиха като аргументи свръхнатовареността на учениците и фактът, че единственият полезен език е английският.
На 26 ноември обаче 58% от жителите на Цюрих гласуваха "за" продължаване на преподаването на френския в началните училища, макар и като втори език.
Езиковият мир в крайна сметка се оказа спасен, тъй като в Швейцария всяка заплаха срещу френския се изживява от франкофонската част на страната като истинска агресия.
Преподаването на френски в германската част на Швейцария засега е спасено, но не се знае до кога.
Мнозина смятат, че това е началото на края, тъй като конфедерацията е доминирана икономически и политически именно от германското мнозинство.
България е франкофонска страна, но френският не е основен в чуждоезиковото обучение. Езикът на Волтер у нас трайно е изместен от английския, който стана най-изучаваният и в много случаи първият западен език за повечето български деца.
С оглед на еврочленството на България френският обаче
започва да възвръща позиции
Отношението към него не е провокирано от мелодичността или красотата на езика, а от мотивите за кариера.
Владеенето на френски - най-често като втори език, дава добри възможности за професионална реализация в европейските институции.
Лансира се и убеждението, че българите могат да бъдат истински европейци, благодарение на владеенето на повече езици.
Още от миналата година държавната администрация започна поетапно обучение по френски на близо 2 хил. свои служители.
Отделно Френският институт организира 48-часови специализирани курсове "Европейски съюз" за служители в администрацията, за студенти или просто любознателни.
Предимството на тези курсове е, че предлагат не просто изучаване на езика, а подготовка за общуване с чуждестранни партньори.
В момента се повтаря една тенденция от началото на миналия век, когато френският в България е бил
знак за приобщаването на страната към световни ценности и идеали
В исторически план езикът на Волтер и Юго е първият европейски език, въведен за обучение в българската образователна система, откакто тя е създадена след Освобождението.
Днес 49 училища в страната предлагат обучение по френски. 23 от тях се ползват със статут на гимназии, освободени от изпит по езика за френски университети.
Това означава, че са признати от френското министерство на националното образование.
Жалкото е, че те подготвят ученици, повечето от които напускат страната.
Нарастват и броя на профилираните паралелки с интензивно изучаване на френски в средните образователни училища. Разработват се проекти на "Алианс Франсез" за обучение по френски в предучилищна възраст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!