Юбилейният фестивал ще продължи до 19 март с допълнителна програма от 20 до 27 март. Програмата ще съдържа 96 игрални, 28 документални и 24 късометражни филма. Фестивалните кина в София са НДК - Зала 1 и "Люмиер", Дом на киното, "Одеон" и Евро-българският културен център.
За четвърти път фестивалът ще се пренесе и в Бургас от 16 до 24 март в кино "Тракия" за София Филм Фест на Брега. Този път към фестивалното семейство се присъединява и Пловдив с програма от 16 до 26 март в "Лъки синема".
Финалът на фестивала ще бъде в две последователни вечери. На 18 март ще бъдат обявени наградите и ще бъде прожектиран определяният като безспорен шедьовър "Стик №3", продукция на Република Корея и Япония с режисьор Ким Ки Дук (награда за режисура от Венеция).
Вторият финал на 19 март ще събере отново, както при раждането на София Филм Фест преди десет години, кино и музика. Турската група "Баба Зула" ще пристигне специално за представянето на филма "Музиката на Истанбул". Героите на филма на Фатих Акин ще свирят в зала 1 на НДК.
Документалният "Музиката на Истанбул" имаше единствена прожекция в София в последния ден на Киномания през ноември миналата година, когато стотици желаещи да го видят останаха на улицата.
В извънконкурсните програми ще бъдат представени нови филми на водещи имена в световното кино: удостоеният преди дни с осем френски награди "Сезар" "Сърцето ми спря да бие" на режисьора Жак Одиар номинираният за "Оскар" "Капоти" на реж. Бент Милър, "Мандерлей" на Ларс фон Триер "Ад" на Данис Танович, "Габриела" на Патрис Шеро и много други.
В информационни програми ще има прожекции на нови нашумели британски и руски филми, филми на млади европейски режисьори, както и най-новите български заглавия.
В международния конкурс ще бъде присъдена наградата Stella Artois за най-добър филм (първи или втори). 13 филма от Германия, Франция, Русия, САЩ, Румъния, Босна, Великобритания, Иран, Турция, Аржентина, Виетнам ще се борят за статуетката.
Известният руски критик Андрей Плахов, който е президент на ФИПРЕССИ, ще е председател на международното жури, в което са и режисьорът Николай Волев, победителят от 2005 г. Лени Ейбрахамсън от Ирландия, президентът на Европейската филмова промоция и на "Холанд Филм" Клаудия Ландсбергер и работещата в Белгия българска режисьорка Златина Русева.
За четвърти път ще бъдат присъдени наградата Jameson за най-добър български късометражен филм и още много други награди.
Награда за цялостен принос ще получат българските режисьори Рангел Вълчанов и Николай Волев.
По време на фестивала в София ще пристигнат 200 чуждестранни гости. Знаменитости между тях са Тери Джоунс от "Монти Пайтън", сър Алън Паркър , Ванеса Редгрейв и Фолкер Шльондорф.
Представители на най-авторитетните световни кинофестивали са поканени да избират между новите български филми. Очакват се селекционери от Кан, Берлин, Венеция, Карлови Вари, Москва, Монреал, Торонто, Сънданс, Палм Сприйнгс, Солун, Варшава, Котбус, Висбаден, Ротердам, Лондон, Сан Себастиан, Сараево.
Най-големият български кинофестивал си поставя амбициозната задача да представя пред родните зрители най-актуалното от съвременното световно кино, както и българското кино пред света, каза пред журналисти при предстнавянето на програмата основателят и директор на празника Стефан Китанов.
Международният София Филм Фест членува в Европейската координация на филмовите фестивали, Асоциацията CentEast на ключови филмови фестивали в Централна и Източна Европа, фигурира в календара на ФИПРЕССИ (Международната асоциация на филмовата критика) и има покана за членство във FIAPF (организация на най-авторитетните кинофестивали в света).
Китанов е бил член на жури на международните фестивали във Венеция, Кан, Висбаден, Солун, а в края на 2005 г. - в комисията по номинациите за най-добър композитор на Европейската филмова академия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!