Г ерманският "Франкфуртер Алгемайне цайтунг" отбелязва, че зад дебатите за парламентарните избори през септември между съюзниците от десницата - ХДС и ХСС - прозира борба за власт, информира Българската редакция на Би Би Си.
"Резултатите от вота не отговориха на големите очаквания на двете партии, независимо че позволиха на Ангела Меркел да бъде кандидат за канцлер в планираната широка коалиция. Анализът на негативните изборни резултати е част от борбата за власт", посочва вестникът, но допълва, че зад въпроса "какво се случи на изборите" стои друг, по-важен - кой е виновен.
"Тагесцайтунг" е на мнение, че гръмките изявления на водещи политици от ХДС и ХСС са част от битката между фракции, а не от усилията да се установят грешките. В основата на спора е съдбата на реформата в социалната сфера, заключава вестникът.
"Тагесшпигел" посочва, че ожесточените дебати означават, че вече е съвсем неясно каква политика ще подкрепят ХДС и ХСС.
Испанският "Ел Паис" е на мнение, че Ангела Меркел трябва да се откаже от плановете си за реформи не само заради опозицията на "социалното крило" сред християндемократите, но и като резултат от възраженията на коалиционния партньор - социалдемократите.
Двете големи партии са съгласни в диагнозата за катастрофалното финансово състояние, както и че няма да има намаление на данъците. Те обаче са на различни мнения по почти всички други въпроси.
Много специалисти все пак са на мнение, че широката коалиция ще облекчи реформите, а няма да ги затрудни, допълва изданието.
Австрийският "Ди Пресе" отбелязва, че местните избори във Виена в неделя ще имат отражение и на национално равнище.
Голяма загуба на вота понесе Йорг Хайдер, който основа крайнодясната Партия на свободата, но по-рано тази година я напусна, за да създаде Съюз за бъдещето на Австрия, не успял да спечели никакви места.
Самата Партия на свободата взе 15% от гласовете с агресивна кампания срещу чужденците.
С наближаването на срещата на високо равнище на ЕС в четвъртък испанският "Ел Паис" се спира на сложните задачи пред домакина -британския премиер Тони Блеър.
Плановете му за "спокойна, теоретична дискусия" за глобализацията, социалния модел и сигурността не е по вкуса на новите страни членки, които се вълнуват много повече от бюджета на общността, смята изданието.
Освен това Блеър няма много съюзници в Европа, обяснява вестникът, като изтъква, че Ангела Меркел още не е официално канцлер, либерализмът на Никола Саркози във Франция е със затихващи функции, а ръстът в британската икономика е спаднал до 1,6%.
На практика Блеър не е оценил правилно задачите на своето председателство, коментира испанският вестник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!