0

Сигурно: Наблюдение

Както и да се формулира, целта на наблюдението ще бъде да контролира доколко страната изпълнява поетите в хода на преговорите ангажименти.

По принцип Европейската комисия извършва постоянно наблюдение върху това как страните членки спазват европейското законодателство, а подобен следприсъединителен механизъм съществуваше и за десетте нови членки на ЕС, но реално не беше използван.

Засега не е ясно как той ще се прилага за София и Букурещ - в Комисията все още се водят спорове за това. Най-вероятно на базата на доклада от 26 септември ще бъдат набелязани области, в които България и Румъния трябва да постигнат напредък.

Наблюдението ще се извършва посредством партньорски проверки, т.е. експерти, наети от Комисията, ще проверяват на място напредъка на страната. Ако София или Букурещ не успеят да наваксат изоставането си, на страните ще бъдат наложени предпазни клаузи.

Според източници от ЕК отново ще се извършва редовно преглед на направеното, но вече вместо оценка на цялата страна, както правят докладите на Комисията, тя ще се извършва само в определения сектор. По информация на Би Би Си това ще стане за първи път през април 2007 г.

България ще бъде наблюдавана в т.нар. "чувствителни области".

В доклада от май тази година като такива бяха определени борбата с организираната престъпност, корупцията и измамите, липсата на достатъчен финансов контрол с оглед бъдещото използване на средствата от структурните фондове и Кохезионния фонд, недостатъчните мерки за фитосанитарен контрол изоставането в създаването на интегрирана система за админис?триране и контрол, и по-специално изграждане на системата за идентификация на земеделските парцели в земеделието, прането на пари.

Очаква се, че последните три области могат да отпаднат на 26 септември.

Друг вариант е за наблюдение в стил "големият брат те гледа". Няколко западни експерти, участвали в партньорски проверки в България, например предлагат да се назначат чужди офицери, които да участват във всекидневната работа на полицията.

Вероятно: Предпазна клауза

В договора за присъединяване на България и Румъния, а и на останалите нови членки на ЕС присъства възможността те да бъдат изключени от дейности, ако неподготвеността им заплашва тези области.

За това трябва да има "очевидни" недостатъци. Пример е забраната за износ на говеждо месо от Великобритания в края на 90-те години, тъй като имаше съмнения за масово разпространение на болестта луда крава. Клаузите могат да бъдат изключително разнообразни и могат да се прилагат и в други сектори, които засягат функционирането на общия пазар на ЕС.

В последната година беше въведена предпазна клауза по правосъдието и вътрешния ред, която най-често се споменаваше по отношение на България.

Досега този правен инструмент никога не е бил прилаган, но според повечето експерти, ако бъде приложен, това означава, че някои решения (а не всички) на българските съдилища няма да важат в страните членки на ЕС.

Предпазната клауза налага ограничения само там, където има европейско законодателство като право на убежище и миграционна политика спрямо неевропейски граждани, съдебно сътрудничество в областта на криминалните и гражданските въпроси, борба с наркотрафика и големите международни измами.

Например, ако френско семейство осинови дете в България, решението на българския съд няма да се признава и автоматично от френския.

Или пък, ако българско съдилище поиска ареста на европейски гражданин, това няма да бъде изпълнено. Ако чужда компания регистрира фирма у нас, това по никакъв начин не я поставя извън юрисдикцията на българския съд.

Силата на клаузата за правосъдието и вътрешния ред е не толкова в преките наказания, колкото клеймото върху страната. Има спекулации, че предпазната клауза по правосъдие и вътрешни работи може да бъде използвана за ограничения в свободата на пътуване на българите или дори в отказа България да бъде призната за външна граница на ЕС.

Това обаче е пресилено, тъй като в договора за присъединяване изрично е записано, че предпазните клаузи не могат да препятстват свободното движение на хора.

Все пак страни като Великобритания са на път да решат, че техният трудов пазар трябва да остане затворен за българи и румънци.

При съмнения за корупция в митниците може обаче да бъде преценено, че България (като външна граница) не може да събира митата на входящите в ЕС стоки.

Силно възможно: Финансови рестрикции

Правилата на Европейския съюз предвиждат, ако една страна не управлява правилно средствата от ЕС, те да бъдат възстановявани обратно в бюд?жета на съюза.

Ако не може да се установи точната щета, при Общата селскостопанска политика се прилага схема, при която се връщат 2%, 5%, 10%, 25% или повече от получените пари.

Още в доклада си през май месец Комисията включи специално изречение. "В допълнение на съществуващите механизми Комисията може да приеме мерки, за да спре помощите за България и Румъния."

Тогава служители на Комисията по разширяването коментираха за "Капитал", че са учудени от липсата на коментар от страна на правителството.

Според същия източник Комисията дори смята да предложи специален регламент за България и Румъния, с чиято помощ при установяване на сериозни "структурни проблеми" - "кодовата дума за корупция", Брюксел да може да поиска връщането на средствата.

Най-често служителите на Комисията сочат министерството на земеделието.

Най-невероятно: Отлагане с една година

Така наречената отлагателна клауза никога не е стояла сериозно пред България. Схемата за нейното прилагане изисква предложение на Европейската комисия за преместване на датата за присъединяване на 1 януари 2008 г. и единодушно решение на всичките 25 страни членки.

България има категоричната подкрепа на Гърция и до известна степен на Великобритания, Италия, Испания и на осемте източноевропейски страни, което прави приложението на този механизъм почти неприложимо.

Между януари и май обаче отлагането беше обсъждано насериозно в някои страни членки и европейски депутати.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 11 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 45 минути

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 2 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 2 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 4 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 5 часа

Районът е отцепен и се води разследване