С 6% намаляват задълженията на лечебните заведения за болнична помощ и диспансерите с държавно участие към 31 май. Краткосрочните и дългосрочните задължения без приходите за бъдещи периоди и финансиранията са 173,865 млн. лв. Към 31 май м.г. те са били 185,197 млн. лв.
Това се посочва в доклад на министъра на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски (MH.government.bg). Той запозна членовете на кабинета с предприетите мерки за оптимизиране на болничните заведения, преобразувани по смисъла на Закона за лечебните заведения в търговски дружества с държавно участие, съобщи правителствената информационна служба.
Задълженията за медикаменти и медицински консумативи към 31 май са 82,6 млн. лв., от тях просрочените са 40,100 млн. лв. Към 31 май 2005 г. общите задължения са били 88,186 млн. лв.
Решението на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за едностранно намаляване на цените на 57 клинични пътеки от 1 юли е в нарушение на Закона за здравното осигуряване и на Националния рамков договор, обявиха от Българския лекарски съюз (БЛС).
Лекарите предупредиха, че с тази мярка достъпът на пациентите до медицинска помощ ще бъде затруднен или ще се наложи доплащане на медицинските услуги.
При наличния дефицит на финансиране в здравеопазването, това допълнително намаление на цените на клиничните пътеки рязко ще намали доходите на болниците, заплащането на персонала и ще увеличи дълговете им, посочи д-р Методи Маджаров, председател на Столичната лекарска колегия на БЛС. НЗОК няма никакъв мотив за това увеличение и мярката е чисто административна, смята той.
10 лекари са напуснали "Спешно отделение" - Шумен само за един месец,
информира "Дарик радио". От общо 25 лекари в отделението са останали само 15, съобщи началникът на звеното д-р Стела Рачева.
Причините за масовото напускане са комплексни, но сред водещите е ниското заплащане. По думите на д-р Рачева един медицински работник в отделението получава нетно около 300 лв. заплата. Това е крайно недостатъчно за труда, който се полага, коментира още тя. Една част от напусналите са предпочели да преминат към доболничната помощ, а други са станали джипита.
Засега отделението успява да покрива нуждите на пациентите си в Шумен, въпреки претоварения график през летните месеци. Д-р Рачева е уведомила за проблема и Районния център по здравеопазване в Шумен. Оттам коментираха, че е препоръчано въпросът да се постави в писмен вид и пред Министерство на здравеопазването.
Още двама лекари са подали молби за напускане, но засега са спрени от началника на отделението. Общо шестима лекари специалисти от болничната помощ помагат на колегите си в Спешно.
За сега няма данни да има аналогични случаи в другите отделения от "Спешния център" в Шуменска област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!