Ц ялата опозиция в парламента поиска оставка на правителството на БСП, ДПС и НДСВ, ръководено от Сергей Станишев, и предсрочни избори.
Причина са безвъзвратно отнетите 220 млн. евро и отказа на Европейската комисия да възстанови акредитациите на двете агенции по програма ФАР, както и абсурдната реакция на министър-председателя снощи в Берлин.
Управляващите обаче апелираха да не се стига до истерии, защото били готови да направят "нужните нови структурни и кадрови мерки".
"Управляващите разпалват антиевропейски настроения, за да прикрият провала си. Те започват открита война срещу Европейската комисия, с което допълнително ще навредят на отношенията ни с Брюксел. В тези условия на България е нужно ново правителство", каза в пленарната зала председателят на ДСБ Иван Костов.
С две гласувания мнозинството не се съгласи дори с искането на ОДС Станишев да бъде повикан в Народното събрание и да даде обяснение за провала си. Няколко депутати от мнозинството се въздържаха при вота на това искане.
Според Йордан Бакалов от СДС оставките на отделни министри вече не могат да решат проблема.
Станислав Станилов от "Атака" използва случая, за да обобщи, че "всички, които са били в управлението след промените, имат вина за сегашната ситуация".
В декларация на отцепилите са от НДСВ депутати от партията Българска нова демокрация (БНД) се казва, че "отказът на ЕК да възстанови отнетите през юли акредитации по ФАР ясно доказват, че настоящото управление на Тройната коалиция тотално се е дискредитирало пред европейските ни партньори и е загубило тяхното доверие".
"Като български граждани и демократи, чието търпение окончателно се изчерпа след поредния управленски провал по пътя към превръщането на България в нормална европейска държава, ние ясно заявяваме, че не бива да се позволява повече управленската некомпетентност на сегашните управляващите да застрашава икономическата стабилност на страната ни в условията на глобална криза.
Свидетели сме на безпрецедентен пример за игра на политически комар с парите на българския данъкоплатец. Въпреки наложената през юли забрана на двете агенции за сключване на договори, те подписваха с хазартната надежда, че ще си възстановят акредитациите и ще се върне достъпът до еврофондовете.
При така сложилите се обстоятелства договорените проекти в периода за забрана ще са за сметка на държавния бюджет, т.е. от джоба на всеки българин", сеи посочва в декларацията.
От мнозинството се изказа само председателят на парламентарната група на БСП Ангел Найденов, който заяви, че нямало подценяване на случилото се и отрече да се проявява високомерие и пренебрежение.
Но социалистите възприемали решението на ЕК като "израз на несправедливо отношение към България, защото то не отразявало реалността и практически свършеното".
Независимите депутати Димитър Абаджиев и Яне Янев призоваваха опозицията да обсъди внасяне на пореден вот на недоверие срещу правителството на Станишев.
Утре те канят всички депутати за да обсъдят конкретната тактика около възможността да бъде внесен вотът. Според Янев вотът най-вероятно няма да мине и тройната коалиция ще го използва за собственото си консолидиране.
"Ние го искаме с една цел - да покажем на европейските партньори и българските граждани, че по-безпардонна, по-крадлива и по-цинична коалиция не е имало в последните 20 години", заяви народният представител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!