В тон с хладната ранна пролет и преваляващия дъжд в Сидни лидерите на АТИС позираха за традиционната "семейна снимка", облечени в типичните за австралийските скотовъди непромокаеми мушами.
Груповата фотосесия на участниците в годишните срещи на върха на Азиатскотихоокеанското икономическо сътрудничество, когато президенти, премиери и султани се обличат в характерни национални костюми на страната домакин, винаги е живописна гледка, внасяща разнообразие в сивия фон на световната дипломация, отбелязва Асошиейтед прес.
Над 200 фоторепортери с нетърпение очакваха групата от 21 световни лидери да излезе от операта в Сидни след сутрешното си заседание, но ги очакваше изненада.
Облеклото на лидерите беше строго пазена тайна. То се оказа тъмнокафявото, дълго до
коленете непромокаемо палто "драйзабоун" (Driza-Bone). Мушамата е измислена преди век от шотландски рибар емигрант, комуто хрумнала гениалната идея да се спаси от австралийския вятър и дъжд, като съшие парчета импрегнирано с восък корабно платно.
Името на компанията производител, основана през 1898 г. в Куинсланд, е игра на думи с английската фраза "сух като кокал (dry as a bone, "драй аз а боун").
Фоторепортерите останаха изненадани от кафявите шлифери, след като говорител на австралийските домакини бе обещал, че цветовете ще олицетворяват "квинтесенцията" на австралийския пейзаж - тъмносиньо за морето, горчично жълто за слънцето и пясъка, червеникава охра за пустинята и евкалиптово зелено за гористата вътрешност, известна просто като "буша".
Накрая се оказа че обещаните цветове присъстват само на яките на мушамите, различни за всички 21 участници - синя за Джордж Буш, зелена за Владимир Путин.
Президентката на Филипините Глория Макапагал Аройо каза, че ще дари своето палто за благотворителност. Всяко едно е индивидуално ушито по мярка и струва поне 100 000 долара, според руската агенция ИТАР-ТАСС.
Домакините бяха раздали на гостите и характерните широкополи шапки марка "Акубра", задължителен атрибут от гардероба на всеки истински "оси" (австралиец), но само канадският премиер Стивън Харпър се реши да я нахлупи.
"Акубра" е известна в бранша с това, че е единствената фирма в света, чиято продукция
от подплатата до периферията, е изцяло от естествена кожа.
Агенциите отбелязват, че австралийският моден избор е представлявал рязък контраст с ярките цветове на чилийското пончо, китайските копринени ризи, индонезийския батик,
виетнамските туники "ао дай", дори американското пилотско яке "бомбър", които са носили участниците предишните години.
Премиерът Джон Хауард се бе пошегувал предварително, като каза: "Мога само да обещая, че гостите няма да са облечени в бански "Спийдо" (обичайна гледка за австралийските плажове). Не бих го направил, не би било много дипломатично". И със сигурност
неподходящо за времето в Сидни, отбелязва ДПА.
Традицията участниците в годишните форуми на върха на АТИС да носят костюм, типичен за страната домакин, започва още от първата среща в Сиатъл през 1993 г., когато тогавашният домакин, президентът Бил Клинтън, моли лидерите да се облекат неофициално.
Тогава това се възприема само като покана да се свалят вратовръзките, но на следващата година индонезийският президент Сухарто предоставя на гостите ярки ризи - местната
национална носия.
Понеже Австралия офицално си няма такава, премиерът Хауард имаше широк избор и тежка задача, което доведе до яростни дебати в медиите. Предложенията валяха - от престилка за барбекю до риза и къси панталони в цвят хаки, любими на "ловеца на крокодили" Стийв Ъруин, популярния телевизионен водещ и експерт по дивата природа, който преди една година почина при нападение от електрически скат.
В крайна сметка премиерът послушал съвета на съпругата си Джанет, съобщиха в декларация организаторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!