П очти всички популярни журналисти, работили в Българската национална телевизия, някои, продължаващи да са там и в момента, са били агенти на Държавна сигурност.
Сред тях са:
- професорът от НАТФИЗ, кинокритикът Александър Грозев (от 1984 г.),
- някогашният водещ на предаванията "Добро утро" и "Навигатор" Александър Авджиев (от 1984),
- бившият шеф на новините и кореспондент в Москва Антони Вергиев (от 1974),
- дългогодишният журналист от БНР, заемал за две години (1999-2001) ръководна административна длъжност в БНТ Асен Матеев (от 1970),
- литературният и филмов критик, бивш главен редактор на вестниците "Демокрация" и "Литературен форум" Атанас Свиленов (от 1980),
- изкуствоведът, работил като шеф на РТВЦ-Русе, Борис Китанов (от 1977),
- Валентин Стоянов - бивш говорител на президента Желю Желев, директор "Международни връзки" на БНТ, сега шеф на Радио "България" (от 1978),
- филмовият критик, работил като шеф на филмопроизводството в БНТ Владимир Игнатовски (от 1981),
- спортният журналист с дълга практика и в някогашния вестник "Старт" Григор Христов,
- главният редактор Дарин Камбов (от 1983),
- известният журналист в БТА, преводач, коментатор и шеф в БНТ, сега анализатор във в. "Сега" Димитри Иванов (от 1960),
- Иван Гарелов, наричан в миналото "Мистър Панорама" (от 1967),
- създателят и дългогодишен водещ на "Всяка неделя" Кеворк Кеворкян (от1973),
- Милен Вълков, вече обявен като агент в качеството му на главен директор на БТА, директор на "София прес", в момента - председател на Съюза на българските журналисти (от 1977),
- бившата редакторка Надежда Панчева,
- продуцентът на някогашното "Ку-ку", по-късно програмен директор и водещ автор на предизборни програми на БСП Нидал Алгафари (от 1988),
- дългогодишният политически коментатор Николай Конакчиев (от 1974),
- журналистът от някогашния "Поглед", сега в "24 часа" Пенчо Ковачев (от 1985),
- коментаторът Явор Цаков (от 1982).
За Държавна сигурност са работили директорите на БНТ след 1989 г. Хачадур Крикор Бояджиев (Хачо Кирилов Бояджиев) (от 1958), Иван Токаджиев, сега зам.-министър на културата (от май 1989), Иван Йорданов Димитров (Гранитски), сега шеф на книгоиздателство "Захарий Стоянов" (от 1983), бившият депутат от БСП и ректор на Пловдивския университет Огнян Сапарев (от 1971).
Агенти са били и операторите Христо Тотев, бил член на Управителния съвет, и Боян Кривошиев, главен художествен ръководител, директорът на рекламата, сега генерален директор на ТВ2 Огнян Димов, Ангел Киряков, директор на РТВЦ-Варна, Владимир Каперски, ръководител на редакция в РТВЦ -Благоевград, както и няколко административни шефове.
Някои от обявените в този списък изглежда са вярвали, че документите, които доказват сътрудничеството им, са били унищожени през 1990 г.
Както е известно, Комисията по досиетата публикува имената само на онези агенти, които са заемали ръководни длъжности след 1989 г.
Комисията съобщи, че е установила принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на 6 лица, данните за които не подлежат на публикуване по силата на чл. 30, ал. 1, т. 1 от закона.
Проверени са били 484 лица: председатели, зам.-председателите, генералните директори, членовете на управителен съвет, членовете на контролен орган, членовете, ръководителите на редакции (дирекции), ръководителите на отдели и ръководителите на сектори.
За шестима данните не се огласяват, тъй като са починали. Десет пък не подлежат на проверка, защото са родени след 16 юли 1973 г.
За един човек БНТ не изпратила всички необходими данни и за него не е извършена проверка.
В "По света и у нас" тази вечер председателят на Комисията Евтим Костадинов заяви, че обявяването на имената на водещи журналисти, собственици и шефове на медии по силата на друг текст от закона ще започне през 2009 г., но не се ангажира със срок.
Агентите в Българското национално радио щели да бъдат обявени преди края на тази година.
Ръководството на БНТ излезе с декларация,
с която поиска тези, които и сега водят предаване или заемат ръководен журналистически пост, да напуснат.
Подчертава се, че по силата на новия Закон за досиетата БНТ е първата телевизия, която преминава през проверка за сътрудничество с бившата Държавна сигурност от 1989 г. насам.
В декларацията се казва: "След като видяхме първата част от списъка с проверените, дължим на обществото своята позиция.
Нашето категорично мнение е, че през 2008 г. принадлежността към бившите служби е несъвместима с воденето на телевизионно предаване и със заемането на ръководен журналистически пост в БНТ.
Оттук нататък оповестените от Комисията служители на БНТ, носят своята отговорност пред зрителите и обществото, за да обяснят обстоятелствата около сътрудничеството им с Държавна сигурност.
Още през май, когато бяха поискани списъците, ръководството на БНТ се обърна към журналистическите дружества на СБЖ и СЖБ "Подкрепа" в БНТ.
В свое становище те подчертават, че журналистите са основна част от екипа на медията, за която работят, и носят отговорност за публичния образ и общественото доверие към нея."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!