Две биоградини бяха създадени по проекти, получили финансиране по екологичната грантова програма на М-Тел, съобщиха от компанията. По същата програма се изпълняват и два проекта за опазване на редки птици и проект за опазване на защитен вид видра в Родопите.
Читалище "Бъдеще сега" в смолянското село Гудевица успя да изгради дедвамонстрационно-учебна билкова градина в селото.
В нея вече има засадени защитени растителни видове като бял риган, мурсалски чай, изключително ценния екземпляр родопски крем, както и планинска арника, лимонена мащерка и други. През май в проекта участие взеха 15 доброволци, а през юли група белгийски скаути също помогнаха в градината.
Биоградина изгради и сдружение "Агролинк" с помощта на децата от дома за деца без родители "П. Славейков" в кв. Драгалевци в София и възпитаниците на столичното училище за деца с увреден слух "Проф. Денчо Денев". В нея по екологичен начин, без да бъдат използвани химикали, децата се учат да отглеждат зеленчуци, билки и цвятя.
Белоопашатият мишелов Тео, лекуван в Спасителния център за диви животни в Стара Загора, вече лети на свобода. Той беше рехабилитиран по проект "Опазване на световнозастрашени и редки за България птици". Тео е една от птиците, на които М-Тел ЕКО Грант ще помогне да бъдат сложени GPS/GPRS - предаватели за проследяване.
Грантовата програма на М-Тел подкрепи и сдружение Инициативна група "Витоша", която се грижи за опазването на защитения вид видра в района на Родопите. В рамките на проекта е закупено оборудване за изграждането на две системи, с което да бъде ограничен достъпът на видрата до басейните на рибовъдните стопанства.
Читалище "Обединение" в Кърджали пък почисти уникална чаплова колония, разположена в центъра на града. Близо 60 чувала с отпадъци бяха събрани по време на акцията, а благодарение на проведено специално обучение на участниците в Еко клуба към читалището, вече се осъществява постоянен мониторинг на водолюбивите птици в колонията.
"Българско дружество за защита на птиците" в София започна проучване на гнездовото разпространение на една от най-редките и застрашени птици в България - вечерната ветрушка. Към момента са поставени пет къщички за вечерната ветрушка в Бургас, а през есента предстои поставянето на изкуствени гнездилки в областта.
През есента дейността си ще започне седмият проект, финансиран от телекома - на сдружение "Заедно за Свиленград". Благодарение на него ще бъде изграден зелен пояс от дървета около речната дига на река Канаклийска.
Четвъртото издание на грантовата програва на М-Тел стартира през март 2012 г. Екологично насоченият конкурс събра над 30 кандидатури в рамките на един месец, като финансиране получиха седем проекта.
Кандидатурите по програмата трябваше да са свързани с възстановяването и опазването на биоразнообразието в пострадалите от наводненията през 2012 г. райони или с опазването на разнообразието на диви и културни видове растения и породи животни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!