Откриване - петък, 22 април, от 18 ч. в галерия "Академия" на Националната художествена академия (НХА).
Soft Cinema: "Мисия до Земята" (2004) - променлив филм, съставен от пригоден софтуер в реално време
Лев Манович съвместно с Андреас Кратки, с подкрепата на Американския културно-информационен център
Какво кино е подходящо за епохата на Palm Pilot и Google? Автоматично наблюдение и самонасочващи се реактивни снаряди? Профилиране на потребителите и Си Ен Ен?
За да изследва тези въпроси, Лев Манович - един от най-влиятелни мислители днес в областта на медийните изкуства и дигиталната култура - се събира с печелилия награди за нови медии артист и дизайнер Андреас Кратки, за да създаде проекта Soft Cinema.
По тяхна покана участват и такива водещи фигури като DJ Spooky, Scanner, George Lewis и Jуhann Jуhannsson (музика), servo (архитектура), Schoenerwissen/Computational Design отдел (визуализация на данните) и Ross Cooper Studios (медия дизайн).
Въпреки че Soft Cinema-филмите се отнасят до познатия жанр на киното, процесът, по който са създадени, и естетическият им ефект напълно принадлежат на софтуерната епоха.
Те демонстрират възможностите на soft(ware) киното - едно "кино", където човешката субективност и променливия избор, достъпен благодарение на специално пригоден софтуер се комбинират, за да създадат филми, които могат да вървят непрекъснато, без изобщо някога да повторят последователността на същите образи, екранни планове и наративи.
Последният Soft Cinema-филм е "Мисия до Земята", представен на xfilm фестивала. Това е научнофантастична алегория за имигрантския опит, който предприема различни избори и многокадърно оформление на Soft Cinema-системата, за да представи "вариативна идентичност".
В тази галерийна инсталация филмът е монтиран в реално време от Soft Cinema-софтуер от голяма база данни с медийни елементи. Докато повествованието остава едно и също и се повтаря на всеки 23 минути, всички останали елементи могат да се променят.
Като резултат от това няма отделна "уникална" версия на филма - всеки цикъл продуцира нова версия.
Лев Манович ще изнесе лекция на тема DATABASE CINEMA в аулата на НАТФИЗ "Кр. Сарафов" (ул. "Ст. Караджа" 20) на 24 април, неделя, от 11 ч., а след него от 12,30 ч. проф. Ивайло Дичев ще говори за "Скорост и естетика".
Д-р Лев Манович (Manovich.net)
е специално поканен от организаторите на фестивала и безспорно една от звездите на събитието. Ръководител на проекта Soft Cinema, видеограф, редактор и автор на "Мисия до Земята", той е международно призната водеща фигура в сферата на културата на новите медии.
Автор е на "The Language of New Media" (The MIT Press, 2001), която е приветствана като "най-впечатляващата и широкообхватна история на медиите след Маршъл Маклуън". През 1994 г. създава "Little Movies" - първият филмов проект, създаден специално за World Wide Web.
Неговите задвижвани от компютър инсталации-филми са били излагани в множество музеи, галерии, медийни и филмови фестивали в САЩ, Европа и Азия, включително ZKM, Карлсруе; ICA, Лондон; SENEF, Сеул; и ICC, Токио.
Андреас Кратки, авторът на софтуера "Soft Cinema", е отговорен за медийния дизайн и съвместната режисьорска работа в множество успешни медия-арт проекти, включително спечелилите награда DVD "That's Kyogen" и "Bleeding Through - Layers of Los Angeles 1920-1986" (и двете издадени от ZKM).
петък, 22 април, 20 ч., клуб "Black Box"
"Crossed Signals" - Live Cinema пърформънс, "Клуб Трансмедиале" (Германия)
Клуб "Black Box" ще бъде сцена на live cinema-пърформанси. На 22 април "Клуб Трансмедиале" от Германия се представя от "Crossed Signals" с изпълнение на едно от водещите световни имена на електронната музика Франк Бретшнайдер, както и Радбауд Менс, Ремко Схуйрбирс, Mikko Mikona (Германия).
"TelcoSystems" от Холандия се представят с Бас ван Kоолвейк на 23 април.
събота, 23 април, 20 ч., галерия "Академия" на Националната художествена академия
"Synk #4" - пърформънс на "Kreutzerkompani" (Норвегия)
С подкрепата на Министерството на външните работи, Норвегия; Съвет по изкуствата, Норвегия
"Synk" е танцов/видео/аудио експеримент, в който видео и звуковите семпли превръщат хореографията в богат аудиовизуален израз. Пърформънсът се развива около трансформацията на времето - семплинг, изкривяване, преобразуване и забавяне.
Идеята зад "Synk" е да не се използват предварително записани звуци и картини. Движенията на танцьорката постоянно са избирани случайно по време на пърформънса и изпълняват функцията на генератор на звук и картина. Пърформънсът изследва понятието "на живо" като необработен материал и неговите възможности за структуриране на живата обстановка. Това позволява неочаквани резултати в зададените граници на обхват.
"Kreutzerkompani" (основана през 2000 г.) е продължение на "Demodans" (основана 1997г.) с цел по-нататъшно развитие на съвместната работа на хореографа Ева-Сесил Ричардсън и видеоартиста Хосе Гилие. С ярко изразена основа за наситена хибридна среда на танц, музика, видео и светлинен дизайн, работата на участниците има минималистичен и строг стил.
"Kreutzerkompani" изследва полетата за изпълнение, където висшата цел на взаимодействието между жива музика и движение е в изграждането на специален начин на изразяване. Между 2000 и 2004 г. "Kreutzerkompani" е създала девет произведения, съвместно с танцьори, музиканти и визуални артисти.
Дом на киното - прожекции
събота, 23 април
16 ч. - DESKTOP VISUALS - кураторска програма от Ханс Беекманс и Мартейн ван Бовън (Холандия)
18 ч. - Първа кураторска програма от Джереми Уелш (Норвегия/Великобритания)
неделя, 24 април
16 ч. - Втора кураторска програма от Джереми Уелш (Норвегия/Великобритания)
18 ч. - C-SEE - филм и видео програма от Централна и Югоизточна Европа
Подробна информация за програмата можете да намерите на xfilmFestival.net.
Фестивалът се провежда с подкрепата на: Столичната община (отдел "Култура"), Национален фонд "Култура", Гьоте институт, Пакта за стабилност в Югоизточна Европа, IFA, фондация "Мондриан", Министерството на външните работи и посолството на Кралство Норвегия, Arts Council Norway, Американския културно-информационен център, Френския културен институт, Британския съвет, Швейцарската културна програма в България, Europa Cinema, "Tuborg", "Apple Computers", "Интерсервиз Узунов".
Медийни партньори: телевизия MM, Би Би Ти, Metromedia, RFI, радио NOVA, "БГ радио", сп. "Интро", "Програмата".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!