П ървият експериментален слънчев платноход "Космос-1" не е бил изведен на нужната орбита заради прекъсване в работата на двигателя на първата степен на ракетата-носител "Вълна" и засега не е установен контакт с него, съобщи ИТАР-ТАСС.
От щаба на Северния флот уточниха, че двигателят е спрял в
83-тата секунда от полета.
Ракетата трябваше да изведе в космоса руско-американския космически апарат със слънчеви платна "Космос-1".
Тя бе изстреляна вчера в 22,46 ч. българско време от борда на атомната подводница "Борисоглебск" от акваторията на Баренцово море.
Космическият кораб, който тежи 100 кг., се очакваше да бъде изведен на орбита на височина около 800 км.
Първият опит такъв опит беше направен през 2001 г., но се оказа неуспешен. Космическият апарат не се отдели от носителя и изгоря в плътните слоеве на атмосферата.
Руско-американският проект "Космос-1" е първи опит за създаване на сложна, принципно нова космическа система.
Според предварителния план на петия ден трябваше да бъдат отворени слънчевите платна - осем листа, които образуват кръг с диаметър 30 м и площ от около 600 кв.м, поясняват от Научно-производственото обединение "Лавочкин".
Именно те ще движат кораба в космическото пространство благодарение на енергията на фотоните (частиците на слънчевата светлина).
Полетът на слънчевия платноход е по поръчка на Планетарното дружество на САЩ (Planetary.org) и цели осъществяването на експеримент, който да потвърди дали е възможно да бъде управляван космически кораб с помощта на слънчевата светлина.
За пръв път проектът се финансира от частна компания, вложила в него 4
млн. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!