Р уският президент Дмитрий Медведев обвини САЩ за неотдавнашната война в Грузия и за световната финансова криза, предадоха световните агенции.
Броени минути след началото на първото си обръщение към нацията, откакто стана президент на Русия през май, той заяви, че войната на Русия с Грузия е била резултат от агресивната американска политика и че егоизъмът на САЩ е довел до сегашната глобална финансова криза.
Медведев подчерта, че конфликтът в Грузия е усилил напрежението в един вече нестабилен регион и е разклатил основите на световния ред.
Според руския държавен глава проблемът е бил използван като претекст да се изпратят бойни кораби на НАТО в Черно море и разположат американски противоракетни системи в Европа, което на свой ред щяло да доведе до ответни мерки от Русия.
Москва например се отказва от ликвидирането на три ракетни полка и е готова да разположи в Калининград ракетни комплекси "Искандер". От територията на руския анклав, който граничи с НАТО-вските членове Полша и Литва, ще се извършва също радиоелектронно заглушаване на елементите на американската ПРО.
"Ние неведнъж сме казвали на всички наши партньори, че желаем позитивно сътрудничество, че искаме да действаме заедно срещу общите заплахи. Но за огромно съжаление нас не искат да ни слушат", отбеляза Медведев.
По думите му трябва да се създадат механизми, които "да блокират погрешни, егоистични, а понякога дори опасни решения на някои членове на международната общност".
Трагедията в Цхинвали (столицата на сепаратистката грузинска област Южна Осетия) бе последица от политиката на администрацията на САЩ, която е себична, не търпи критики и предпочита едностранните решения, категоричен бе той.
Според Медведев идеята на САЩ, че тяхното мнение е единственото вярно и неоспоримо, в крайна сметка е предизвикало и икономическите им проблеми.
"САЩ надуваха паричния балон, за да стимулират собствения си растеж. Те не само не направиха усилие да координират действията си с другите участници на световните пазари, но и пренебрегнаха елементарното чувство за мярка и не се вслушаха в многократните предупреждения на своите партньори, включително в нашия глас", коментира руският президент.
Медведев обаче изрази надежда, че новата американска администрация ще направи избор за пълноценни отношения с Русия. "Ние нямаме проблем с американския народ. У нас няма вроден антиамериканизъм. Надяваме се, че нашите партньори - новата администрация на САЩ, ще изберат пълноценни отношения с Русия".
Необходима е радикална реформа на световната политическа и икономическа система, призова още Медведев, като подчерта, че Русия ще действа съвместно със САЩ, Европейския съюз и всички заинтересовани страни.
Във вътрешен план Дмитрий Медведев предложи мандатът на президента в Русия да се удължи от четири на шест години, а на парламента - от четири на пет.
В посланието пред двете камари на Федералното събрание той изтъкна, че удълженият мандат ще е необходим, за да може правителството по-ефективно да осъществява реформи.
Освен това Медведев предложи да се засилят правомощията на парламента и кабинетът да е задължен редовно да се отчита пред депутатите.
Предложенията са първата голяма инициатива на Медведев за изменения в конституцията. Самият Путин също е изразявал мнение, че мандатът на руския президент трябва да се удължи, отбелязва Асошиейтед прес.
Руският държавен глава настоя, че трябва да бъдат пробити "тромбите" в икономиката, за да може отделените средства да достигнат до селското стопанство, строителството, машиностроенето и отбранителния комплекс.
Именно сега трябва да се подсилят основите на конкурентноспособността на Русия, като се запълнят освобождаващите се ниши в световната икономика, призова Дмитрий Медведев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!