0

С поредица предпазливи ходове и внимателно формулирани изявления руският президент Дмитрий Медведев започна да се отърсва от имиджа си на послушен приятел на могъщия си предшественик, премиера Владимир Путин, като подхранва спекулациите, че партньорството им може би е обтегнато от влошаващата се икономическа криза в страната.

Путин остава доминиращата фигура и няма признаци за сериозни разногласия между двамата, обаче усилията на Дмитрий Медведев да си изгради независим имидж внесоха нов елемент на несигурност във върха на авторитарната система, изграждана от Путин, и то в момент, когато тя е

поставена за първи път на изпитание от жестока рецесия

Откакто пое поста преди осем месеца, Медведев като цяло е смятан за човек без политически авторитет, признателен на Путин, който го настани в президентството, след като сам бе принуден да отстъпи мястото на държавен глава поради конституционни ограничения на мандата му.

Дългогодишен сътрудник на Путин, без собствена политическа подкрепа, Медведев се представи като по-заинтересован от него от правните реформи, но обеща приемственост и назначи своя покровител за премиер.

Миналия месец например държавната телевизия показа Путин и Медведев да пият заедно чай по време на ски-екскурзия в черноморския курорт Сочи.

Две публикации - в руския седмичник "Ню таймс" и руското издание на сп. "Нюзуик" - обаче писаха за разцепление в Кремъл относно потушаването на протестите в далекоизточния град Владивосток срещу увеличаването на данъците върху вносните автомобили.

"Ню таймс" писа, че Путин искал да уволни държавен служител за това, че загубил контрол над ситуацията, но Медведев възразил и човекът запазил своя пост.

Части за борба с масовите безредици бяха изпратени от Москва през цялата страна, за да потушат демонстрацията, поради опасения, че представители на местните власти, които също са против новите данъци, ще откажат да го направят, разкриха официални източници.

Около седмица по-късно Медведев изрази меко недоволство от начина, по който правителството на Путин се справя икономическата криза, като определи отговора като "далеч не идеален". Преди това, на 11 януари, той каза, че

кабинетът е твърде муден при предприемането на мерки срещу кризата,

която доведе до съкращаването на стотици хиляди работни места и рязко повишаване на цените.

Много неща се осъществяват неоправдано бавно, каза президентът на среща с бизнес лидери и се оплака, че са били изпълнени едва 30% от мерките, обявени от правителството през октомври.

Говорител на премиера отговори, че кабинетът "обръща голямо внимание" на критиките.

Ние поддържаме добри и приятелски отношения, но това не означава, че президентът трябва да си затваря очите за съществуващите проблеми, каза миналата седмица Медведев в тв интервю по повод отношенията си с Путин.

Следователно, при моите срещи с правителството, министрите, аз привличам вниманието им към съществуващите различия, което е напълно нормално, добави той.

Забележките на Медведев изложиха в светлината на прожекторите традицията, че премиерът носи отговорност за икономиката, макар и Кремъл да се готви за нарастване на общественото недоволство, причинено от най-тежката рецесия в страната от десетилетие и от края на

дългия петролен бум, който поддържаше управлението на Путин

Някои анализатори казаха, че Медведев е дал сигнал на руския елит, че правителствената реакция на кризата подлежи на критики, и е поставил Путин в ролята на потенциална "изкупителна жертва", докато се е самопредставил като възможен алтернативен лидер.

Той се опитва да запази собствения си имидж, защото усеща, че Путин ще пострада през идните месеци, заяви политическият анализатор от базираната в Москва изследователска група "Меркатор" Дмитрий Орешкин.

"И тази крачка няма да е последната. Никой не знае колко далеч ще отиде той", подчерта Орешкин.

В края на януари Медведев нареди внесен от правителството на Путин законопроект за предателството да бъде върнат и преработен.

Правозащитни групи осъдиха текста като връщане назад към времето на Сталин и се аргументираха, че той е твърде двусмислен, така че да позволи на милицията да повдига обвинения в предателство срещу всички критици на властта и в шпионаж срещу всички, които работят с чуждестранни организации.

Решението за преработване на законопроекта бе оповестено от Владислав Сурков - влиятелен политически съветник, който служеше преди при Путин, но поне на хартия сега се подчинява на Медведев.

Сурков, който дълго време твърдеше, че Русия строи - по думите му - суверенна демокрация, наскоро убеди една от основните опозиционни партии да се преобразува в прокремълска формация, представляваща онези, които подкрепят либерализацията.

Един от лидерите на новата дясна партия "Правое дело" (Справедливо дело) Леонид Гозман заяви, че смята този ход за опит на Медведев да укрепи опорната си база.

Гозман обаче допълни, че не съзира сериозни различия между политиката на Медведев и Путин.

Те правят същите неща, казват същите думи, обобщи той.

Два дни след като нареди законопроектът за предателството да бъде върнат, Медведев обаче се разграничи отново, като се срещна с бившия съветски ръководител Михаил Горбачов и главния редактор на неговия независим вестник "Новая газета", за да поднесе съболезнованията си за

безочливото убийство на стажант-репортерка от изданието и известен адвокат правозащитник

Този жест влезе в рязък контраст с пренебрежителния отговор на Кремъл на убийството през 2006 г. на друга журналистка от "Новая газета" - разследващият репортер Анна Политковска, чиято работа Путин омаловажи навремето като изключително незначителна.

По време на едночасовата си среща с Горбачов и Муратов президентът наблегна на важното значение на несъгласните гласове в медиите, подкрепи учредяването на изследователски център за запомняне на жертвите на сталинистките чистки и предложи икономическите престъпления да бъдат наказвани с глоби вместо със затвор.

За сравнение - Путин осмива опозиционните журналисти като врагове на държавата, одобри учебно ръководство, в което Сталин е описан като сполучлив мениджър, и използва финансови престъпления, за да вкара в затвора богати олигарси, които застанаха на пътя му.

Почувствах, че думите му бяха искрени, заяви Муратов след срещата си с Медведев. Той добави, че президентът му казал, че е свободен да опише техния разговор във всеки форум и по какъвто начин иска.

Обстоятелствата около срещата обаче показаха нагледно докъде се разпростират възможностите на Медведев. Тя бе уговорена в последния момент и се състоя, докато Путин бе извън страната - цели 10 дни след двойното убийство.

Държавната телевизия не спомена за срещата и дори сайтът на президента (Kremlin.ru)се въздържа от обяснения за какво е била тя.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Костадинов: Като кажат кога и къде, ще отидем</p>

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 1 час

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 2 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 3 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 3 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 3 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 4 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 4 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 5 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 5 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 5 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 5 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 5 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 6 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 6 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 6 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 6 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129