П резидентът на Русия Владимир Путин коментира редица вътрешни и международни въпроси в голямо интервю за чуждестранни журналисти, съобщават световните агенции.
Путин даде интервюто за журналисти от страните в Г-8 преди да отпътува тази седмица за Германия, за да участва в срещата на върха на осемте най-развити икономически държави.
Интервюто не трябваше да се публикува преди 4 юни, но ембаргото бе отчасти нарушено в събота от германското списание "Шпигел", а в неделя италианският вестник "Кориере дела сера" реши да публикува днес пълния текст на разговора.
Путин предупреждава, че Москва ще предприеме "ответни мерки", ако Вашингтон продължи с изграждането на система за противоракетна отбрана в Европа. Според руския президент американската система за противоракетна отбрана ще бъде използвана срещу Русия, защото Иран и Северна Корея не разполагат с такъв вид ракети, на каквито е замислено да противодейства системата.
Путин посочва, че планираният ракетен щит ще покрива руската територия до планината Урал. Според него този щит "променя цялата конфигурация на международната сигурност".
Президентът изразява надежда, че американските представители ще променят плановете си и предупреждава, че Москва подготвя отговор от вида
"каквото повикало, такова се обадило".
"Ако това не стане, тогава ние не носим отговорност за нашите ответни стъпки, защото не ние сме инициаторите на тази нова надпревара във въоръжаването, която несъмнено се подготвя в Европа", казва Путин.
По думите му стратегическият баланс в света е нарушен. За да бъде възстановен, Москва работи върху система за противодействие на американската.
Агенциите припомнят и за ракетните изпитания, които Русия извърши миналата седмица.
Путин казва, че "Русия може отново да насочи ракетите си срещу военни цели в Европа, ако САЩ продължат да настояват за промяна в стратегическото равновесие, въвличайки Полша и Чехия в създаването на противоракетния щит".
След края на Студената война руски ракети не са насочени срещу конкретни обекти в Европа. На въпрос на италианския вестник дали Русия би го направила, ако продължи изпълнението на плановете за американския щит, Путин отговаря: "Естествено".
Русия няма да се примири с позицията на редица страни, които смятат, че им е позволено "да правят каквото искат, без да се съобразяват с интересите на другите" и на тези стъпки Москва ще отговори асиметрично, е заявил Путин.
По тази тема руският президент подчертава, че Москва не е настроена за конфронтация, а за диалог, но "диалог с равноправно отчитане на интересите на единия и другия".
В интервюто президентът на Русия подчертава
пропастта между позициите на Москва и Запада за бъдещето на сръбската провинция Косово.
"Чуваме само един отговор. Че трябва да бързаме. Но закъде да бързаме? Какво става, че се налага ние да бързаме толкова?, пита риторично Путин във връзка с плана, който се обсъжда в ООН за международно наблюдавана независимост за
Косово.
Руският президент посочва, че компромис по въпроса за Косово е възможен, но само въз основа на универсални принципи, така че да не се подхрани сепаратизма в цяла Европа.
В интервюто руският президент се обявява за търсене на решение на кризата с иранската ядрена програма без прибягването до сила.
По думите му остри проблеми, като например този в Северна Корея, трябва да се решават без войни и заплахи, а да се работи за компромис.
В интервюто Путин посочва, че гледа положително на влизането на Украйна в ЕС, но допълва, че не вижда смисъл от присъединяването на страната към НАТО.
Президентът на Русия, който в рамките на срещата на върха на Г-8 ще разговаря с редица лидери, отбелязва, че се надява на "добър работен и личен контакт" с новия френски президент Никола Саркози.
Путин заявява, че Русия е готова да работи с всеки британски премиер за развитието на руско-британските отношения.
Руският президент отбелязва още, че Москва е готова да работи с Япония за намиране на решение на спора за Курилските острови.
Президентът на Русия използва интервюто, за да възрази на твърденията на някои западни държави, че той ограничава демократичните свободи в страната и пречи на опонентите му да протестират.
"Нека не бъдем лицемерни за демократичните свободи и човешките права",
призовава Путин.
"Днес Съединените щати са най-големият нарушител на свободите и човешките права на световната сцена. Поводи за оплаквания има и по отношение на Франция, Великобритания и Германия", казва Путин.
Той посочва, че уважавава правото на хората да протестират, но допълва, че когато се правят "преднамерени провокации към полицията, тогава властите са длъжни да използват необходимите средства, за да въведат ред".
Путин също така обвини Великобритания, че политизира убийството на бившия руски таен агент Александър Литвиненко.
"След като
Великобритания позволи на нейна територия да се съберат значителен брой мошеници, съмнителни персони и терористи,
тя застраши живота и здравето на собствените си граждани, и цялата вина за това е на Великобритания", посочва още в интервюто Владимир Путин.
Искането на британските власти към Руската федерация за екстрадиране на Андрей Луговой е свидетелство или за тяхната некомпетентност, или е политически пиар, заяви Путин.
Бившият руски таен агент Андрей Луговой е обвинен от Лондон за смъртта чрез отравяне на известния критик на Кремъл Александър Литвиненко.
В интервюто Путин съветва Скотланд Ярд да изпрати в Русия доказателства за вината на Луговой. Руският президент не изключи възможността Луговой да бъде съден, но в Русия.
"Ако хората, които са изпратили до нас това искане, не са знаели, че руската конституция забранява предаването на руски граждани на чужди държави, то, разбира се, възниква въпроса за тяхната компетентност", казва Путин.
"По принцип, ръководителите на правоохранителните органи от такъв ранг са длъжни да знаят това, а ако не го знаят, то тогава мястото им не е в правоохранителните органи, а някъде другаде, например в парламента или във вестниците", посочва руският президент.
"Ако пък за знаели това, но са предприели тази стъпка, то значи това е просто пиар политическа стъпка", коментира Путин.
Той окачестви ситуацията като "глупост". Ако става въпрос за липса на компетентност, "тогава ние имаме съмнения за това какво са правили там", а пък ако са знаели и са го направили - става дума за "чиста политика"; така или иначе, все е лошо и от всички гледни точки - глупаво, коментира Путин.
Путин твърди, че ако британските власти предоставят доказателства, всеки, който е обвинен за смъртта на Литвиненко, може да бъде осъден в Русия.
И България е спомената в обширното интервю.
Путин посочва България като държава, в която водещ руски енергиен концерн със забележимо американско участие развива активен и успешен бизнес.
Когато бях в България президентът Първанов ми каза: "У нас вашата компания "Лукойл" е инвестирала 300 милиона. Тя купува мрежа от бензиностанции". Аз научих това именно от него.
Не знам какво прави в България "Лукойл".
10% от "Лукойл" е собственост на "КонокоФилипс". По принцип това вече е компания с международно участие", заяви президентът.
Той подчертава, че "страхът" от заплахата за руско политическо влияние чрез бизнеса е "резултат от неразбирането на реалностите в днешния свят". Руският президент отново изрази безпокойство от разполагането на американски войски в България и Румъния.
"Ние не само не планираме нещо подобно, а както е известно, преди време даже демонтирахме нашите бази на Куба. В същото време американците ги създават в Европа - в Румъния и в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!