М исията на Европейския съюз срещу сомалийските пирати в Аденския залив ще започне на 8 декември, съобщи днес френският министър на отбраната Ерве Морен, цитиран от Франс прес.
Морен уточни, че от самото начало на мисията в нея ще участват 5-6 бойни кораба. Те ще имат три задачи: да ескортират товарните кораби, които поискат това; да продължат да ескортират корабите на Световната програма на ООН по прехраната и да провеждат операции по контролиране на района с подкрепата на самолети.
Морен, чиято страна държи председателството на ЕС до края на годината, обърна внимание, че Франция първоначално е предложила мисията да бъде подготвена за три месеца, и европейските партньори са се съгласили, но поради зачестяването на пиратските нападения, е било взето решение началото на операцията да се ускори.
Британският министър на външните работи Дейвид Милибанд съобщи, че мисията ще бъде ръководена от страната му, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
Командният център на операцията ще бъде британски военноморски кораб.
Милибанд нарече пиратството бич, който заплашва търговията и просперитета.
Швеция планира да изпрати два военни кораба, които да охраняват плавателните съдове на Световната програма на ООН по прехраната, които доставят хуманитарна помощ за Сомалия, каза говорител на правителството, цитиран от Асошиейтед прес.
Двете корвети ще бъдат част от мисията на Европейския съюз в района. Те ще бъдат изпратени през април или август.
По данни на Международното морско бюро сомалийски пирати са нападнали от началото на годината 94 кораба в Индийския океан и Аденския залив.
Асошиейтед прес посочва, че това е първата военноморска мисия под командването на ЕС и първата военна мисия под британско командване в рамките на общата европейска политика в областта на отбраната.
Руският постоянен представител в НАТО Дмитрий Рогозин призова вчера за съвместна наземна операция срещу бази на сомалийските пирати, предадоха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
Дори изпращането в района на големи военноморски сили няма да е достатъчно за ликвидиране на пиратството, аргументира се Рогозин с тази оценка на руски експерти.
Затова той призова НАТО, ЕС и други важни играчи да проведат наземна операция срещу пиратските бази по крайбрежието.
Руският постоянен представител в алианса, който е известен с хапливите си забележки, уточни, че говори в лично качество.
Готов съм да разговарям с колегите си от НАТО, въпреки замразяването след конфликта в Грузия на заседанията на Съвета НАТО-Русия, подчерта той.
Рогозин изрази съжаление, че поради обтягането на отношенията между страната му и алианса след войната в Грузия през август, НАТО не е отдала дължимото на Русия заради приноса й към борбата срещу пиратството.
Той имаше по-конкретно предвид изявление на алианса, в което се приветства куражът на британски военен кораб, отблъснал пиратско нападение по-рано този месец, но не се споменава нищо за това, че той е действал заедно с руски боен кораб.
Това може да има много сериозни последици за нашето сътрудничество в бъдеще, предупреди Рогозин.
Началните на генералните щабове на страните членки на НАТО обсъдиха вчера проблема с пиратите край бреговете на Сомалия. След срещата не бяха оповестени конкретни мерки.
Край бреговете на Сомалия в момента патрулират четири бойни кораба на НАТО и един руски.
Сомалийските пирати са събрали близо 30 млн. долара от откупи тази година, обяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун в доклад за Съвета за сигурност на световната организация.
Разрастването на пиратските нападения и въоръжените грабежи на кораби край бреговете на Сомалия сериозно засегна търговията, засили хуманитарната криза и отслаби още повече преходното федерално правителство на африканската страна, се посочва в доклада, цитиран от Асошиейтед прес.
От януари до октомври край бреговете на Сомалия са били отвлечени 65 търговски кораба, всеки с около 200 души екипаж. По оценки на ООН, от началото на 2008 г. на пиратите са били платени между 25 и 30 млн. долара като откупи, се казва още в доклада.
Тази сума не включва евентуалните откупи за 17 кораба и над 300 моряци, които все още са в ръцете на пиратите.
Международната общност трябва да се намеси и да пресече пиратските действия край бреговете на Сомалия, които се разрастват неудържимо, предупреди Международното бюро по корабоплаване (МБК) в малайзийската столица Куала Лумпур.
Положението е извън контрол, каза Ноел Чонг, директор на Центъра за наблюдение на пиратството към МБК.
"Съединените щати и международната общност трябва да се преборят с тази заплаха. В противен случай, при липса на противодействие, слаб риск и възможности за големи печалби, пиратите ще продължат да атакуват. Свидетели сме на пиратски нападения от ново поколение", добави Чонг.
Предупреждението бе отправено след зрелищното отвличане в края на миналата седмица на саудитския супертанкер "Сириус Стар" в Индийския океан, на 450 морски мили от кенийското пристанище Момбаса. Превземането на "мастодонта" с размери три пъти колкото футболно игрище и три пъти по-тежък от самолетоносач, е най-внушителнта пиратска акция на всички времена, посочва АФП.
Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Майкъл Мълън каза, че е изненадан от силата и размаха на пиратите: "Те са добре въоръжени и прилагат много добра тактика", каза той.
Междувременно лондонската застрахователна група "Лойдс" пусна на пазара нови "пиратски" застрахователни полици за плаватеални съдове, минаващи през Аденския залив. Първата застраховка струва 12 000 долара, а втората 19 000 долара.
ИТАР-ТАСС цитира вестник "Уолстрийт джърнъл", че по равнище на опасност за преминаващите кораби Аденският залив се приравнява към военна зона. В този район средно на денонощие пребивават по 300 плавателни съда от различни категории.
През Аденския залив, който заедно със Суецкия канал и Червено море представлява връзка между Индийския океан и Средиземно море, през 2007 г. са преминали 6500 петролни танкера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!