Р уският президент Владимир Путин призова Гърция и България в най-скоро време да постигнат споразумение по петролопровода Бургас-Александруполис.
Ако гръцките и българските партньори не успеят да се споразумеят, то ние ще бъдем принудени да увеличим експортните си възможности през териториите на други страни, предупреди той.
Засега има само разговори по проекта, каза Путин на редовната си годишна пресконференция в Кремъл днес.
Рекорден брой журналисти бяха акредитирани за нея: в голямата кремълска Кръгла зала присъстват 1232 представители на печата, радиото и телевизията, от които 262 от чуждестранни медии.
Русия подкрепя проекта Бургас-Александруполис, вече е формулирала своите предложения по него и смята, че за потребителите на руските въглеводороди в Европа той е важен, подчерта руският държавен глава.
Олигарси и знакови убийства
Според Владимир Путин т. нар. "избягали олигарси" се опитват да накърнят имиджа на Русия.
Добре известно е кои са те - това са хората, които се укриват от руското съдопроизводство в страните от Западна Европа или в Близкия изток за престъпления, извършени в родината си най-вече в областта на икономиката, поясни той.
"Не вярвам много в теорията за заговори и честно казано тя не ме безпокои много. Устойчивостта на руската държавност днес ни позволява да гледаме от високо на това", добави той.
Говорейки за редицата знакови убийства, руският държавен глава посочи, че за Русия и за много други страни проблемът с преследването на журналисти е един от най-острите.
Спомням си не само за Анна Политковска, която беше много остър критик на властта и това е добре, каза Путин.
Той допълни, че си спомня и за убития главен редактор на "Форбс", като се съгласи с мнението, че Пол Хлебников е загинал за развитието на демокрацията в Русия.
Относно отровения бивш агент на руската ФСС, Путин заяви, че Литвиненко е бил уволнен от органите за сигурност, не е знаел никакви тайни, а в Русия от него е била търсена наказателна отговорност за побой при задържане и за кражба на експлозиви.
Президентски пост
Владимир Путин заяви днес, че няма да бъдат оповестявани приемници на неговия пост, а кандидати за участие в президентските избори в Русия през 2008 г.
Задачата на властта е да осигури демократичен начин на отразяване на техните предизборни кампании, подчерта той.
Руският държавен глава изрази надежда, че всички подразделения на властта в страната ще намерят сили за консолидация.
Той добави, че не случайно казва това, тъй като "в средата на 90-те години различните клонове на властта удовлетворяваха само своите политически амбиции".
По думите на Путин като президент той не управлява, а просто работи.
Ксенофобия и национализъм
Проблемът с ксенофобията и национализма в Русия тревожи всички и органите на властта трябва съвместно с обществеността да се борят срещу проявите на тези явления, подчерта Владимир Путин.
"Има много причини за подобни явления. Сред тях са известното объркване и идеологическият вакуум след разпадането на Съветския съюз, както и това, че някои социални групи се чувстват засегнати", отбеляза той.
Икономически постижения
На днешната пресконференция президентът Владимир Путин представи резултатите от икономическата и социална политика на Русия за 2006 г.
Според данните миналата година руският БВП е нараснал с 6,7-6,9%. Средното увеличение на заплатите е било над 13%, а на пенсиите - 5,4 на сто.
Основната задача на икономическата политика на Русия остава удвояването на БВП за 10 години, като се очаква икономическият растеж в страната да бъде около 7% годишно.
Сред най-важните постижения за миналата година държавният глава отбеляза понижаването на инфлацията, която през 2006 г. е била 9% спрямо 36% през 1999 г., когато Путин оглави руското правителство.
Президентът припомни, че през 2006 г. Русия изплати 22 млрд. долара по външния си дълг. Обемът на нейните златно-валутни резерви достигна 303 млрд. долара и по този показател страната вече е на трето място в света.
Междувременно стабилизационният фонд, в който се събират приходите от петролни продажби на Русия, е достигнал 88 млрд. долара.
През 2006 г. капитализацията на руския фондов пазар приближи 1 трилион долара и по този показател страната влезе в челната десятка в света, каза руският президент.
Мминалата година инвестициите в основен капитал достигнаха рекордни стойности. В момента притокът на частен капитал в Русия е 41 млрд. долара, като от тази сума преките инвестиции са 31 млрд. долара, съобщи още Путин.
Той не очаква сериозно понижение на цените на петрола, петролните продукти и природния газ, като се имат предвид прогнозите за растежа на световната икономика.
Според Путин цените на енергоносителите ще се изравняват вътре в Русия и в чужбина. Субсидирането и регулирането на цените на електроенергията за населението ще продължи поне до 2015 г., смята президентът.
Той допълни, че главна задача остава подобряването на стандарта на живот в Русия и намаляването на големите разлики в доходите на гражданите.
В отговор на въпрос на американски журналист Владимир Путин бе категоричен, че Русия не използва своя икономически потенциал за достигането на външнополитически цели.
По думите му енергийните сделки с Украйна и други съседни на Русия страни "облагодетелстват потребителите", нещо, което по думите му експертите разбират.
Путин определи като "интересна" идеята да бъде учреден "газов ОПЕК", но подчерта, че Русия няма намерение да създава какъвто и да било газов картел.
"Газовият ОПЕК е интересна идея. Ще помислим. Русия е съгласна с партньорите си, че трябва да координираме действията си, но сме длъжни да решим основната задача: безусловното и надеждно снабдяване на потребителите с природен газ", заяви той в отговор на въпрос за руската позиция по неотдавнашното предложение на Иран за създаването на газов картел.
Руските журналисти се интересуват по-подробно от вътрешната политика, икономическото и социалното положение в страната и демографията.
Често на такива пресконференции се задават и лични въпроси към президента - за здравословното му състояние, както и за заниманията му по джудо.
Миналата година пресконференцията продължи 3 ч. и 26 мин. без прекъсване. Путин отговори на 63 въпроса на журналисти. Тази година тя се отразява пряко от нов информационен канал - "Вести 24".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!