П реговорите с "Газпром" се изправиха пред нов риск - руската страна да започне арбитражни дела, ако не бъдат постигнати нови условия в контракта. За тази възможност съобщи министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров на конференция за енергийната политика и сигурността на доставките. Ако договорът не бъде променен, това ще доведе и до тежки проблеми след изтичането му, когато цената на доставките ще е по-висока и страната ще бъде заобиколена от транзита през други страни, каза още той. Според Овчаров изходът от арбитражните дела може да е добър или лош за България.
Драмата с газа, която започна с размяната на протоколи и предупреждения за промяна в дългосрочния договор за транзит на синьо гориво през България, трябваше да завърши до края на юни. Това беше първоначалният срок за постигане на съгласие, определен от смесената българо-руска комисия, който впоследствие беше променен до края на лятото.
"Газпром" иска да плаща транзитната такса до 2010 г., когато изтича договорът, в пари вместо с природен газ и да продължи споразумението с още 20 години. Руската компания поиска промяната още в края на миналата година, когато предупреди, че новите цени ще влязат в сила от януари, а после този срок беше отложен за април. В момента България получава около 1,4 млрд. куб.м годишно по този начин, като за това количества се плаща по 82 долара за 1000 куб.м вместо три пъти по-високите пазарни цени.
До момента българската позиция е на протакане, твърди източник, близък до преговорите. Според Овчаров енергийното министерство не е готово да подпише меморандума с руската компания, тъй като условията са неприемливи, а преговорите вървят трудно. По-добре е да има политическо решение и след това да се пристъпи към подписването на договора, но да бъде гарантирано, че транзитът ще се увеличи до 20 млрд. куб.м при заложени в сегашния договор 16 млрд., заяви министърът.
Според бившия министър на енергетиката Милко Ковачев трябва да започнат активни преговори по промяната на договора и да се гарантира увеличение на транзита през България. Председателят на центъра за икономическо развитие Александър Божков също смята, че трябва да се започнат незабавни преговори за промяна на договора. Той разкритикува правителството за протакането им. Ние имаме договор, който, ако бъде променян, трябва да е ясно с какво ще се компенсират финансовите загуби, категоричен е Овчаров.
Разчетите на "Булгаргаз" сочат, че при промяна на договора цените на природния газ в страната ще се увеличат с 20 до 40%. Това увеличение ще се отрази на индустрията, която в момента купува по-евтино горивото заради съществуващата схема на доставката. България ще загуби 1.2 млрд. евро от промяната в договора, посочи още Овчаров. Трябва ли през 2010 г. да вдигнем цената на газа с 40 процента и транзитните доставки от Русия да намалеят значително, вместо повишението да е плавно и да гарантираме транспорт на газ, попита той.
Прегръдката на "Газпром"
В близките две години страната ни няма друга алтернатива за доставка на синьо гориво освен Русия, заяви още Овчаров. В момента България преговоря с Турция, Египет и Казахстан за осигуряване на алтернативни доставки. Не е логично да се мисли, че природният газ от Иран или Алжир ще е по-евтин от руското гориво, обясни министърът. Иран и Русия в момента подготвят картелно споразумение за разработване и доставки на газ. Според Овчаров заради това споразумение най-вероятно няма да се реализира проектът за Транскаспийския газопровод, който трябва да захранва с гориво бъдещата тръба "Набуко" от Иран за ЕС, която ще минава и през България.
ЕС и енергийната независимост
Засега Европейският съюз само приказва за енергийна независимост, без да има реални проекти, докато Русия затваря кръга на газовите доставки около Европа, каза още Овчаров. Според него до момента стъпките за осъществяване на обща европейска енергийна политика са останали като декларации и намерение за изработване на Зелената книга. Той припомни, че Германия вече договори доставки от "Газпром".
Конкурсът за АЕЦ "Белене" може да бъде прекратен
Конкурсът за избор на изпълнител за строителството на АЕЦ "Белене" ще бъде прекратен, ако чешкият консорциум "Шкода алианс" и руската компания "Атомстройекспорт" не променят офертите си, съобщи министър Румен Овчаров. Преди седмица НЕК поиска новото им подобряване - със съкратени срокове за изграждането на централата и намалена цена. Според близки до процедурата източници заплахата за прекратяване на процедурата и искането за подобряване на офертите е обвързано с газовите преговори и интереса на "Газпром" за участие в проекта, както и в приватизацията на топлофикациите.
Засега държавата ще си запази 51% в "Белене" чрез апорта на оборудването и площадката, а останалите ще бъдат дадени на стратегически инвеститор. До месец консултантът по проекта - "Парсънс", ще е готов с критериите за избора му, съобщи изпълнителният директор на НЕК Любомир Велков, но не даде повече подробности. Според него НЕК вече преговаря с двата кандидата по финансовата част от офертите им.
Той посочи, че италианската компания "Енел", германската Е.ON, френската ЕDF и "Газпром" проявяват интерес. Вече има запитване от два-три големи търговеца на енергия за сключване на договори за дългосрочно изкупуване на тока от новата централа, каза още Велков.
Финансовият консултант "Делойт и Туш" разработва анализ на финансовите пазари и меморандум за банките, които биха осигурили финансирането на проекта. Документът ще е готов до месец. Шансът България да получи заем от Европейската агенция за атомна енергия (Евроатом) за строителството на новата централа не е голям и се търси подкрепата на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс. През последните 20-25 години агенцията чрез Европейската инвестиционна банка не е отпускала заем за ядрени обекти.
Алтернативни проекти за България
- АЕЦ "Белене"
- "Набуко" - за доставка на природен газ от каспийския регион
- Изграждането на нова 650-мегаватова мощност в ТЕЦ "Марица-изток 1"
- Изграждане на когенерации в "Топлофикация София"
- Строителство на вятърни и водни централи
- Реализация на проекти за повишаване на енергийната ефективност
- Изграждане на терминал за втечнен газ на пристанище "Варна"
- Ново газохранилище в Галата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!