Русия незабавно подкрепи Сърбия, като отхвърли обявената независимост на Косово, докато повечето западни страни я приеха сдържано.
След Вашингтон, и Европейският съюз призова към спокойствие, за да бъде избегнато всякакво насилие.
Руското външно министерство заяви, че едностранната декларация за независимост е нарушение на суверенитета на Сърбия, на Хартата на ООН и на резолюция 1244 на Съвета за сигурност.
Словения, която председателства ЕС, призова всички страни в Косово да се държат отговорно и да избягват всякакво насилие.
Съединените щати заявиха, че вземат под внимание факта, че Косово обяви независимост и приветстваха обещанието на правителството му да приложи нормите на ООН за защита на етническите малцинства.
"Съединените щати сега проучват въпроса и го обсъждат заедно с европейските си партньори. Очакваме в скоро време да разпространим декларация", заяви Държавният департамент.
Ватикана призова политическите ръководители в Сърбия и в Косово към предпазливост и поиска от тях да се ангажират, че ще избегнат насилието.
Швейцария подкрепя косовските власти, но само ако се ангажират да защитават правата на всички малцинства и ако Косово не се превърне в еднонационална държава, съобщи външният министър Мишлин Калми-Рей.
Португалия призова към единство и отговорност ЕС след обявяването на независимост на Косово, съобщи външният министър Луиш Амаду.
Холандия няма да взима бързи решения за признаването на Косово, заяви външният министър Максим Ферхаген. Първостепенно значение има стабилността на Косово и на Балканите, подчерта той, призова косовските албанци и сърбите към въздържаност и подчерта, че само спазването на правата на всички граждани от страна на косовските власти ще допусне възможността независимостта да бъде призната.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер призова всички страни към спокойствие и умереност.
Италия взема под внимание факта на приемане на декларацията, но ще отнеме време да я обсъди с европейските си партньори днес в Брюксел, съобщи дипломатически източник в Рим.
Френският външен министър Бернар Кушнер, който е бивш представител на ООН в Косово, пожела на Прищина "на добър час" и заяви, че става въпрос за успех на международната общност и на Европа.
Белгия "констатира" обявяването на независимост от Косово, но иска да изчака днешната среща на външните министри от ЕС, преди да се произнесе по въпроса за признаването, съобщи външният министър Карел де Гухт.
Ирландия съобщи вчера намерението си да признае независимостта на Косово, а Великобритания отбеляза, че става въпрос за "важно развитие".
Словакия не смята засега да признава независимостта на Косово, съобщи словашкото външно министерство.
Австрия ще съобщи позицията си за независимостта на Косово след заседанието на външните министри на ЕС в Брюксел днес, но австрийският външен министър Урсула Пласник смята, че независимостта е неизбежна.
Чешкият президент Вацлав Клаус предупреди за опасността от
"ефект на доминото".
Полша е за максимално единна позиция на ЕС по въпроса за Косово и ще вземе решението си, като държи сметка за развитието на събитията на Балканите и дебатите в ЕС, съобщи полският външен министър Радослав Сикорски.
Норвежките власти внимателно ще проучат декларацията за независимост на Косово и едва след това ще вземат решение да признаят или не независимостта, заяви норвежкото външно министерство.
Израел ще формулира позицията си за Косово по-късно, съобщи външното министерство на страната.
Грузия няма намерение да признава независимостта на Косово, заявиха представители на парламента и правителството на страната, цитирани от ИТАР-ТАСС.
Шри Ланка, която се бори с тамилските сепаратисти, заяви, че става въпрос за "тежък прецедент", който може да бъде "тежка заплаха за международния мир и сигурност".
Индонезия заяви, че няма да признае независимостта на Косово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!