Вчера опозицията настоя за анулиране на вота и повторното му провеждане, но централното избирателно бюро (BEC2004.ro) отхвърли искането.
Ръководителят на румънската ЦИК обясни, че в преброяването на повредени бюлетини е имало грешки, но те са били коригирани и резултатите от трябва да се приемат, информира Българската редакция на Би Би Си.
Въпреки някои забележки процесът на гласуване като цяло е бил професионално и ефикасно организиран, оповести и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която наблюдаваше изборите.
Опозиционният лидер и кандидат-президент Бъсеску обаче призова електоралното бюро да подаде оставка, като я обвини, че е позволила част от гласовете да бъдат прехвърлени автоматично по електронен път за управляващите социалдемократи.
Някои наблюдатели изразяват съмнение, че в страна с население 21 млн. души могат да бъдат регистрирани 18 млн. избиратели.
Много малките разлики и в парламентарните, и в президентските избори са нещо ново за политическия пейзаж на Румъния, коментира днес румънският вестник "Зиарул Финансиер".
"След като двете коалиции имат почти еднакъв брой гласове, съставянето на работещо правителство няма да е никак формална и лесна задача. Но въпреки дълбоката ненавист между главните съперници опозицията и управляващите трябва да оставят отворена вратата за преговори, в противен случай ще трябва да поемем пак към урните", предупреждава изданието.
Друг румънски вестник - "Евениментул Зилей", гледа на нещата още по-песимистично.
"Имахме 15 години да направим Румъния демократична страна и още не сме успели", констатира изданието и призовава за втория кръг на президентските избори на 12 декември избирателите "да оставят апатията заедно с чехлите си вкъщи" и масово да гласуват за Бъсеску.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!