В ицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин снощи бе гост в дискусионното предаване "С лице пред информацията" на популярното белгийско обществено радио RTBF, информира кореспондентът на БТА Атанас Матев.
Тема на предаването беше предстоящото присъединяването България и Румъния към ЕС. В студиото заедно с българския първи дипломат бяха румънският държавен секретар по франкофонията Кристиян Преда, както и професорът от Брюкселския свободен университет и директор на Центъра за проучване на политическия живот Жан-Мишел де Вал, който неотдавна организира конференция за съдебните реформи в Централна и Източна Европа.
В отговор на зададените му въпроси министър Калфин очерта пътя на страната ни към пълноправно членство в ЕС, започнал през 1995 г.
Като обясни защо този процес е бил успешен за България, както и за Румъния, за разлика от други държави, желаещи да бъдат приети в ЕС, той цитира думите на председателя на ЕК Жозе Барозу, според когото никой не може да каже, че България не е готова за членство в съюза.
Калфин говори също и за структурните и кохезионни фондове на ЕС, от които преди години широко се възползваха след приемането си Гърция, Испания и Португалия.
След едновременното присъединяване на 10 нови страни в ЕС през 2004 г. тези фондове вече не са така големи и достъпни, коментира външният ни министър, който изтъкна, че България разчита на европейските средства, но още повече разчита на собствените си сили.
На въпроса какви трябва да са отношенията между България и Русия след приемането на страната ни в съюза, Калфин отговори, че ЕС има интерес и трябва да поддържа много добри отношения с Москва, но за България най-важно е да има и да се следва обща европейска политика.
Румъния заедно със съседката си България ще станат 26-ата и 27-ата членка на ЕС на 1 януари 2007 г., пише лондонският вестник "Гардиън".
Румъния ще стане осмата най-голяма държава в съюза, но според повечето икономисти и най-бедната. Заплатите в страната са само 16% от средните в ЕС, а брутният й вътрешен продукт, макар и да нараства драстично, е все едва 1/3 от БВП в сегашните 25 членки, пише "Гардиън".
"Румънците ще трябва също да превъзмогнат някои негативни стереотипи. Макар да не са смятани за толкова корумпирани, колкото в съседна България, ЕС заложи серия от предпазни клаузи в двата договора за присъединяване", пише вестникът.
Великобритания едностранно и със закъснение наложи големи ограничения на свободното движение на работна сила от Румъния и България, реагирайки на опасенията, че по-бедните граждани на тези страни ще конкурират дори сегашните имигранти от Полша и другите новоприсъединили се държави.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!