Р умънският президент Траян Бъсеску призна в интервю, излъчено снощи по румънската национална телевизия TVR, че румънската държава се е провалила в опита за интеграция на ромското малцинство и че по отношение на ромите-номади трябва да бъде намерено компромисно решение.
Същевременно президентът отправи остри критики срещу организациите на ромите, които не се намесват в живота на общността. "Ходят по семинари, правят изявления, дебнат всичко, което се появи в пресата, но не проявяват никаква реална загриженост", каза Бъсеску.
"Когато бях кмет, предложих в определен момент за пътуващите роми, които минават край Букурещ, да поставим в покрайнините на столицата къмпнинги, където да могат да се измият, да се свържат с електрическата мрежа, да имат, каквото им трябва", каза президентът.
И допълни: "Ако искаме да ги вкараме в блокове, няма да успеем, защото е част от културата им да пътуват от място на място".
Той напомни, че Румъния е била страната, която поиска от ЕК да се ангажира с проблема с ромите и да представи пред Съвета доклад за положението на ромското малцинство в цяла Европа.
Президентът заяви, че трябва да бъде променен форматът на
преговорите по проблема в Приднестровието
и Румъния трябва да бъде включена отново в него.
Бъсеску посочи, че механизмът, който действа в момента, е съставен само от Молдова, Приднестровието и Руската федерация, без адекватното участие на другите страни - Украйна, Организацията за сигурност и сътрудничество (ОСС), САЩ и ЕС.
"Не можем да приемем такова решение, принципът тук е териториалната цялост на Република Молдова, без никакъв друг вариант", подчерта румънският президент.
Той обясни, че предпазливата позиция на Румъния по отношение на конфликта между Грузия и Русия през август е била мотивирана и от присъствието в непосредствена близост до границата на страната на напрегнатата ситуация в Приднестровието.
"Когато е създадено напрежение, е достатъчна само една искра, а тя може да дойде отвсякъде. Не от Владаимир Путин, не от Медведев, а именно от Тираспол, и тогава ще бъдем в една наистина деликатна ситуация", каза Бъсеску.
Държавният глава заяви, че има големи шансове в периода на френското председателство на Европейския съвет да бъде спомената в официален документ на ЕС европейската перспектива за Република Молдова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!