Р умъния и България ще предложат на Русия съвместни военни маневри, за да се опитат да намалят напрежението с Москва заради американските бази в двете страни. Това заяви в Париж румънският министър на националната отбрана Теодор Мелешкану, цитиран от Франс прес.
След като руският президент Владимир Путин заплаши, че може да насочи ракети срещу обекти в Европа като противодействие на американския противоракетен щит, Мелешкану се постара да говори с помирителен тон и изрази съжаление за този стил, който според него напомня за "студената война".
Румънското и българското правителство решиха да имат общ подход към руснаците, посочи румънският министър пред Франс прес по време на 53-та Асамблея на Западноевропейския съюз (ЗЕС) в Париж.
"Ще обясним по-подробно на Русия за какво ще служат тези бази. Затова имаме намерение и да й предложим съвместни маневри на наша земя, с участието на войски от нашите две страни, от Русия и САЩ", подчерта Мелешкану.
"Всичко, което става в региона, не накърнява сигурността на Русия, а може, тъкмо обратното, да допринесе за регионалната сигурност", обясни той.
Няколко часа по-късно думите на Мелешкану бяха опровергани
в специално прессъобщение на неговото министерство, разпространено от румънската агенция Ромпрес.
"Никога не съм предлагал провеждането на учения съвместно с български, руски и американски войски поради простия мотив, че не мога да направя каквото и да е предложение от името на България, Съединените щати и дори на Румъния", се уточнява от името на министъра в съобщението.
Според Путин американските бази в Румъния и България противоречат на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) от 1992 г. Той се позова на тях в края на април, когато обяви, че Русия се оттегля, поне временно, от този договор.
Според НАТО споразуменията на Вашингтон с Букурещ и София от 2006 г. за използване на бази в двете страни не са в обсега на ДОВСЕ, тъй като става въпрос за скромен брой американски военнослужещи, които ще бъдат разположени там.
Критиките на руския президент Владимир Путин срещу плана за изграждане на противоракетния щит на САЩ в Европа не допринасят за руско-американските отношения, заяви съветникът по въпросите на националната сигурност в Белия дом Стивън Хадли, цитиран от Франс прес и Ройтерс.
Хадли каза това пред журналисти в президентския самолет, с който Джордж Буш пътува за европейската си обиколка и участие в срещата на върха на Г-8 в Германия.
"Бихме искали да имаме конструктивен диалог с Русия по този въпрос. Навремето имаше такъв диалог", добави Стивън Хадли. Той отново подчерта, че американската противоракетна система не се разполага с виждането, че Русия е неприятел. Тя не представлява заплаха за Русия. За щастие, тя не е заради заплаха от страна на Русия, изтъкна Хадли.
Сигурността на САЩ и на европейските им съюзници е неразделно свързана,
заяви държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс пред журналисти в самолета, с който замина за Панама за участие в Общото събрание на Организацията на американските държави (ОАД).
"Наистина, той (Путин) не помага на никого, ако започне да заплашва европейците", каза Райс.
Френският президент Никола Саркози заяви днес, че на срещата на върха на Г-8 ще проведе откровен диалог с Владимир Путин след като руският му колега заплаши да насочи ракети към Европа, предаде Франс прес. Двамата президенти, които не се познават лично, се споразумяха да се срещнат по време на срещата на върха на Г-8 от 6 до 8 юни в североизточния германски курорт Хайлигендам.
"Ще имам двустранен разговор с него. Ще го изслушам внимателно", каза Саркози на пресконференция с португалския премиер Жозе Сократиш.
Владимир Путин призова за доверие и откровен диалог, от моя страна диалогът ще бъде откровен, добави френският президент. Той използва формулировка, която на езика на дипломацията означава, че разговорите ще бъдат трудни, отбелязва агенцията.
АФП припомня, че САЩ искат да разположат десет ракети-прехващачи в Полша и свръхмодерен радар в Чехия като част от плановете си за изграждане на система за противоракетна отбрана. Вашингтон твърди, че планът не е насочен срещу Русия, а е предпазна мярка срещу държави като Иран.
Предупрежденията на руския президент Владимир Путин не помагат с нищо и са нежелателни,
каза днес говорителят на НАТО Джеймс Апатурай, цитиран от Ройтерс.
Доколкото ми е известно, единствената страна, която спекулира с насочването на ракети към Европа, е Руската федерация, каза Апатурай по повод предупрежденията, изказани от Путин. Подобни коментари не са от полза и са нежелателни", подчерта говорителят на алианса.
Великобритания иска конструктивен диалог с Русия, но какви ще са двустранните отношения зависи от Русия точно толкова, колкото и от Великобритания, заяви говорителят на британския премиер Тони Блеър, цитиран от Асошиейтед прес. Предупреждението на Русия, че може да насочи ракетите си към Европа, е обезпокоително, но блокът няма да се поколебае да изрази недоволството си, обясни той.
Говорителят на британския премиер отбеляза, че Европа като цяло изпитва притеснения от поведението на Русия и няма да се стеснява да ги каже.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!