М есец след като дългосрочните договори за транзит и доставка на руски природен газ бяха променени, министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обяви пред Народното събрание, че по време на преговорите е обсъждана и евентуална размяна на акции между "Газпром" и "Булгаргаз".
Руската идея била отхвърлена по чисто политически съображения - иначе министърът щял да чуе приказки, че той и правителството са продали националните интереси на руския газов монополист. Въпреки това въведение той каза, че вариантът не е изключен и може да бъде предоговорен в близко бъдеще, но ако има подкрепа от управляващата коалиция и от дясната опозиция.
Опипването на почвата, за което Овчаров използва участието си в парламентарния контрол в петък, предизвика критики от страна на експерти и политици, включително от средите на мнозинството. Те смятат, че такава размяна би поставила България в още по-голяма зависимост от Русия, тъй като "Газпром" ще придобие собственост върху газопреносната система.
Министър Овчаров обясни, че с руската газова компания не са водени разговори за конкретни проценти на акции. По думите му с промените в дългосрочните договори за доставка и транзит цената на "Булгаргаз" се е повишила.
Председателят на икономическата комисия и зам.-председател на ДПС Йордан Цонев коментира пред "Дневник", че вариантът за размяната на акциите между "Булгаргаз" и "Газпром" не е обсъждан и става дума по-скоро за хипотеза, възникнала при приключилите преговори. Той посочи, че партията на Ахмед Доган подкрепя създаването на енергиен холдинг, в който ще влязат държавните дружества, както и пускането на акции на българската и на международна фондова борса от "Булгаргаз" и НЕК.
ДПС обаче поставя като условие за създаването на холдинга министерството да се ангажира с конкретни срокове за търгуването на акции.
Размяната на акции с "Газпром" е само вариант, обсъждан в преговорите, и въпросът за собствеността на руската компания върху преносната система засега не стои, коментира зам.-председателят на НДСВ Милен Велчев.
След като условията в договорите са добри, защо България не е използвала ситуацията, за да постави въпроса за евентуално участие в находищата на газ и нефт в Русия, попита депутатът от СДС Елеонора Николова. Тя заяви, че ще се възползва от поканата на министър Овчаров депутатите да се запознаят с договорите с "Газпром" в кабинета му, защото документите според него не бива да бъдат огласявани в медиите.
Размяна на акциите между "Булгаргаз" и "Газпром" не би било прецедент. Интересът на руската газова компания е логичен и собствеността на тръбите е толкова важна за нея, колкото и находищата, коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч". Той подчерта, че мотивите за подобна сделка засега са неясни.
"Идеята е абсурдна. Лично аз не я харесвам, защото дори България да получи някаква собственост в газово находище, няма да има контрол при вземане на определени решения", каза бившият енергиен министър Милко Ковачев (НДСВ). Той е на мнение, че размяната на акции би била полезна, ако навлезе стратегически инвеститор с ноу-хау. Специалисти припомниха, че нееднократно руската компания е била критикувана за непрозрачното вземане на управленски решения.
Бившият посланик на България в Русия Илиян Василев припомни, че с последните си решения ЕК е против дългосрочните договори за газ и енергия с единствен доставчик и смята за неприемливо предоставянето на газопроводи и нефтопроводи по този начин.
Ако се стигне до исканата от Русия сделка, то "Газпром" би получила не само собственост върху тръбите, но и участие в алтернативния проект НАБУКО за доставка на природен газ от каспийския регион, който засега Москва се опитва да блокира. Проектът се подкрепя от Европейската комисия и би разнообразил доставките на газ.
Успешна сделка би засилила още повече позициите на руския газов монополист, който е мажоритарен собственик на "Овергаз инк", притежаваща значителна част от лицензите за разпределение на природен газ и един от доставчиците му в България.
В момента "Газпром" е собственик на част от преносната система на Молдова, което не спаси Кишинев от драстично увеличение на цената на природния газ. В Полша пък текат скандали между "Газпром" и местните партньори в съвместното предприятие EuRoPolGaz, което е собственик на газопровода "Ямал-Европа" на територията й.
Най-спорният въпрос е за процедурата за определяне на цената за транзита. Руската газова компания иска намаляването на таксата до 1.94 долара за 1000 куб.м на 100 километра, а полската компания е за увеличаването й до 2.18 долара.
"Газпром" обвинява полските акционери в липса на конструктивен и компромисен подход, пише руският в. "Время новестей". В дружеството полската държавна компания PGNIG и "Газпром" държат по 48%.
Според източници на "Дневник" Овчаров прегърнал идеята за размяната на акции, след като през юли миналата година Е.ON и "Газпром" подписаха подобно споразумение. Той я лансира през есента, когато обяви, че се подготвя създаването на енергиен холдинг.
Споразумението между "Газпром" и Е.ON предвижда руската компания да получи 50% минус една акция във всяка от трите енергийни компании на Е.ОН в Унгария, а германското дружество ще се сдобие с дял от 25% минус една акция в газовото поле "Южнорусское".
Окончателните параметри по сделката за обмен на активи все още предстои да бъдат уточнени. Все още "Газпром" претендира за допълнителни компенсации за това, че няма да получи активи в други страни. Германците засега предпочитат да доплатят разликата с финансови средства.
Лобист ще спасява 3-и и 4-и блок на АЕЦ
Министерство на икономиката и енергетиката ще избере консултант по спасяването на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Процедурата е в напреднал етап и договорът ще бъде подписан през следващата седмица, съобщи Румен Овчаров. От консултанта ще се иска да проучи опита на Словакия и Литва. В плана за действие за въвеждането отново на двата 440-мегаватови блока, който се очаква правителството да одобри в четвъртък, са включени всички министерства, евродепутати и синдикатите. Според портала www.euvropе.bg три компании са подали оферти, но за консултанта няма да бъде обявена обществена поръчка, тъй като договорът ще е до 10 хил. лв. Според информацията лобистът е британец с инженерно образование, в много приятелски отношения с министъра, и е работил с атомната централа. Той работи в лобистка компания в Брюксел и ще дойде в България през февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!