Общо взето българското правителство спазва човешките права на гражданите, като в някои области положението се е подобрило, но другаде все още има какво да се желае, е оценката в най-новото издание на ежегодния доклад на американското дипломатическо ведомство, огласен днес. Според заключенията на правозащитниците силите на реда в България често бият заподозрени и затворници, бити и малтретирани са и малцинствата. Проблем са представлявали произволните арести и задържания, а силите на реда са преследвали, физически малтретирали и арестували произволно бездомни ромски деца.
Специално място в документа е отделено и на съдебната система. Независимостта на съдебната власт е осигурена конституционно, но тя страда от корупция и продължава да се бори със структурни проблеми и грижи с персонала. Работещите в съдебната система в България са зле платени, има недостиг на кадри и много висящи дела; корупцията там също е сериозен проблем, изтъква докладът.
Условията в много затвори и места за задържане са лоши, има случаи на прекалено дълго предварително задържане, макар че правителството продължава да полага успешни усилия, за да се избегне превишаването на установения от закона едногодишен срок на предварителното задържане, посочва още докладът на Държавния департамент.
Правителството ограничава свободата на вероизповедание за някои неправославни религиозни групи, а конституционните ограничения за сформиране на политически партии на етническа, расова или верска основа всъщност ограничават участието на някои групи в управлението, се твърди в доклада.
По-нататък се посочва, че насилието срещу жените и дискриминирането им продължават да са сериозен проблем. Условията за децата в държавните институции са лоши и поради липса на финансови средства системата за социални грижи не подпомага адекватно безпризорните и други уязвими групи деца, най-вече циганчета. Има известна дискриминация спрямо хората с умствени и физически увреждания, се казва в доклада. Социалната дискриминация и преследванията срещу "нетрадиционните" религиозни малцинства продължават, но в по-малка степен от миналата година. Сериозни проблеми създава дискриминацията на ромите и обществените настроения срещу тях. Детският труд е проблем. Сериозен проблем е и трафикът на жени и момичета, се посочва в доклада на Държавния департамент на САЩ.
Правителството упражнява прекомерно влияние върху медиите, има и ограничения в свободата на сдружаване. Жертви на полицията (застреляни) са станали поне шест души, а двама са починали в ареста. Четирима от тези жертви са от ромски или турски етнически произход. Според данни от МВР между 1 януари и 30 септември миналата година в органите им са получени 74 жалби срещу полицейско насилие. Министерството изтъква, че само в осем от случаите оплакванията са "свързани с изпълняването на служебните задължения". За упражняване на насилие са били наказани трима офицери и седем сержанти. Повечето военни прокуратури са отказали да предоставят данни за жалбите от полицейска бруталност - такава статистика е била предоставена само от Варна (90 оплаквания за насилие или употреба на служебно оръжие, довели до 44 разследвания срещу 62 души).
По-късно пред БНР депутатът от левицата Любен Корнезов коментира констатациите в доклада като "неверни и пресилени". Според него от тези твърдения излизало, че в България има правна анархия, цари произвол и диктатура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!