С мяната на правосъдния министър Георги Петканов е единствената сигурна рокада преди срещата на лидерите на тройната коалиция. Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган се срещат на кафе в Бояна днес, за да договорят кои министри да си отида, пише в. "Стандарт".
Петканов сам е пожелал да напусне кабинета по здравословни причини. Според публикацията той ще заеме свободното място на съдия в Конституционния съд, квотата била на БСП, но столетницата решила да направи компромис и да даде мястото на НДСВ.
Другото ясно решение, според вестника, е, че министерството на Румен Овчаров ще бъде разделено на две - на икономиката и на енергетиката.
Всички останали промени ще се пазарят днес, пише "Стандарт". Не било ясно кой ще заеме мястото на Петканов. Вариантите били поне два - зам.-шефът на НДСВ Пламен Панайотов или образователният министър Даниел Вълчев.
Ако се случи второто, шеф на просветата можел да стане Николай Василев. Възможно било той да стане и министър на икономиката.
В публикацията се отбелязва, че, според източници от БСП, Овчаров едва ли ще запази министерското кресло, дори само за енергетиката.
Социалният министър Емилия Масларова и здравният Радослав Гайдарски са другите двама, които БСП е готова да жертва, но само ако промените са големи, пише в. "Стандарт". ДПС също щяло да даде поне една жертва. От тримата министри на Доган най-сигурно било мястото на Нихат Кабил.
Тримата лидери вероятно няма да обявят рокадите през следващата седмица. Целта е да минат партийните форуми на БСП и НДСВ, които са на 3 юни. На тях и Станишев, и Симеон ще правят промени в партиите си, се посочва в публикацията.
Драма на "Позитано" - да пуснат ли Премянов депутат, пише в. "Труд". Работата е там, че след като Илиана Йотова стана евродепутат на нейно място трябва да влезе в НС Радослав Иванов, който вероятно ще предпочете ръководния си пост във Фонд "Земеделие" и идва ред на Красимир Премянов, от което пък червените шефове били сериозно притеснени, пише "Труд".
В интервю за вестника Антония Първанова призовава "Първанов и Станишев да укрепят заедно кабинета". "Крили евролистата на НДСВ от актива, а това демотивирало хората по места да работят по време на кампанията и е една от причините за слабото представяне на жълтите", твърди в интервю за в. "24 часа" Първанова, която бе трета в листата на царското движение и не й достигнаха преференциални гласове да влезе в Европарламента.
"Пред данъчните четирима с по 3 милиона доход - наесен ревизии на всички политици", пише в. "24 часа" на челно място на първата си страница.
Четирима българи са обявили, че за 2005 година са имали близо 3 милиона лева годишен доход и през 2006 година са платили по 1 милион лева данък на хазната. Имената на тези богати сънародници обаче се пазели в тайна и можело да бъдат разкрити само, ако те пожелаят.
Други 160 човека се доближавали до тази висока летва, след като миналата година са платили данъци между 100 хиляди и 1 милион лв. 4366 българи са платили данъци над 100 хиляди лева. Данните са от Националната агенция по приходите.
Наесен от НАП започват ревизии на всички политици, заедно със Сметната палата ще се сравняват данните от декларациите за имотното им състояние и банковите сметки, както и доходите на съпрузи, съпруги и пълнолетни деца.
Стана скъпо да се крие доход, казва в интервю за вестника шефката на НАП Мария Мургина, която обяснява още, че в агенцията пишат наръчник за фирмите с най-честите опасности пред тях.
Според в. "Монитор" СДС и ДСБ правят последен опит за оцеляване. Двете партии твърдят, че ще се явят заедно на изборите за местна власт в края на годината, пише вестникът. Сините имали готовност да действат достатъчно бързо, за да излъчат нови лидери и да се обединят още на кметския вот.
Смятам, че и в двете партии разбрахме, че е задължително да се явим заедно още на местните избори, защото на евровота за пореден път се видя, че когато сме по отделно хората не искат да гласуват за нас, коментира пред "Монитор" Мартин Димитров, който по неофициална информация е сочен за наследник на подалия оставка Петър Стоянов.
Съдбата на синия лидер и цялото ръководство на СДС, което подаде оставка, заради катастрофалните резултати на евроизборите ще бъде решена на заседание на Националния съвет на 30 май. По думите на Димитров обединението на десницата минава през задължителна смяна на партийните лидери, тъй като е настъпило времето за млади и нови хора.
Според него шефовете на СДС и ДСБ, които се отказаха от председателските си постове и "заровиха томахавките", обявявайки се за консолидиране на десницата вече са дали заслуженото за развитието на държавата. Пред вестника той изразил мнение, че в тъмносинята партия са достатъчно разумни, за да не преизберат ръководителя си Иван Костов, което би било много лош знак за дясното политическо пространство.
Депутатът от ДСБ Евгени Чачев е категоричен пред "Монитор", че двете партии ще успеят да се обединят за кметските избори. "Ще има обединение още на местния вот, но за сега не се знае точно под каква форма. Видя се, че по отделно нищо не можем да направим", подчертава Чачев.
Той обяснил, че оставката на ръководството на ДСБ ще се разглежда на заседание на 15 септември, но е преценено, че изборите за общини няма как да бъдат насрочени по-рано от октомври или ноември, тъй като още не е приет дори закона за тяхното провеждане.
На първата си страница в. "Стандарт" помества снимка на "Тайната вечеря на Политбюро", на която Тодор Живков е изобразен като Исус. Вестникът информира, че картината е изложена в галерия "Лорань". Първоначалната идея на галериста Лаврен Петров била да се направи представяне в стила на попарта. После обаче той и екипът му се отказали да се заиграват със знаковите за властта атрибути от 80-те години.
Няколко изкуствоведи вече се опълчиха срещу артефакта, твърдейки, че платното е подигравка с миналото и всъщност е рисувано сега. Галеристи се надяват, че загадката може да бъде разбулена до края на месеца и обществеността да научи подробности, отбелязва вестникът.