"Ройтерс" цитира и българския външен министър Соломон Паси, който казва: "Убеден съм, че можем да постигнем ако не консенсус, то поне голямо мнозинство в Съвета за сигурност на ООН по една резолюция за Ирак" - в случай че САЩ поискат такава. "Мисля, че САЩ вече бяха доста убедителни, убедителни и за много от европейските си съюзници", допълва българският първи дипломат. Агенцията припомня още, че страната ни този месец държи ротационното председателство на съвета.
Португалският външен министър Антонио Мартинс да Круз от своя страна заявява: "Ние смятаме, че някои от съюзниците допускат грешка, като обвиняват САЩ. Трябва да обвиняваме Ирак. Ирак не уважава резолюциите на ООН."
Днес се очаква президентът Буш да обясни пред Общото събрание на ООН защо търси международна подкрепа за твърда линия и възможни военни действия срещу предполагаемите опити на иракския президент Саддам Хюсеин да разработи оръжия за масово унищожение, информира още "Ройтерс".
Почти всяка държава в света, с изключение на Великобритания, е изразила досега сериозни опасения относно едно превантивно нападение срещу Ирак, а много страни призоваха всякакви военни действия да получат одобрението на 15-членния Съвет за сигурност на ООН. Все още обаче остава неясно дали призивите за резолюция на ООН са опит САЩ да бъдат разубедени да не започват военни действия или са начин да се получи политическо прикритие за евентуална подкрепа на US война, коментира "Ройтерс".
Мартинс да Круз заяви, че е време международната общност да предприеме дипломатически натиск върху Ирак за връщането в страната на оръжейните инспектори на ООН, които си заминаха през 1998 г., преди британско-американските въздушни удари. "Вярваме, че не можем да затворим вратата за други възможности... За Португалия е много ясно, че всички опции трябва да останат открити", казва той, включвайки в това и възможността за военни действия.
Предишните резолюции на Съвета за сигурност на ООН разпореждаха Багдад да унищожи всякакви химически, бактериологични и ядрени оръжия, ако притежава такива, под наблюдението на оръжейните инспектори от световната организация. Унищожаването на тези оръжия е ключово условие за евентуалното снемане на санкциите, наложени от ООН на Ирак след нахлуването в съседен Кувейт през 1990 г.
Българският президент Георги Първанов заяви пред журналистите, че съветът под председателството на България е "твърдо решен да се посвети" на действия, които ще упражнят повече натиск върху Саддам, за да се съобразява с резолюциите на съвета. "Но, разбира се, аз не мога да предскажа степента на твърдост, която ще упражни Съветът за сигурност. Това ще зависи от преценката на всяка отделна държава", каза Първанов, след като ръководи специално заседание на Съвета за сигурност, посветено на годишнината от 11 септември, пише в заключение "Ройтерс".
По-рано днес информационните агенции съобщиха, че Португалия и Испания ще подкрепят Съединените щати за твърда линия към Багдад. Твърде рано е да се говори за включване на България във военна коалиция срещу Ирак, каза преди ден във Вашингтон министърът на външните работи Соломон Паси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!