"66-годишният Сакскобургготски, на когото се гледаше като на пробен камък за шансовете на европейските монарси в изгнание да се завърнат в политиката, е изправен пред редица проблеми. Негови привърженици напускат партията му, а избирателите са ядосани, че не е изпълнил обещанията си за бързо благоденствие в разорената балканска държава", констатира агенцията.
48-годишният Хари Костов казва: "Автобусът е пълен с хора, но в резервоара няма гориво. Последния път гласувах за него, но повече никога. Не трябваше да дава обещания, които не може да спази."
"Високият, плешив и брадат ексмонарх, който говори с лекота няколко европейски езика, спечели хората с обещанията си за "нов морал" в политиката и уверенията, че ще изкорени корупцията, като заяви пред народа: "Ще сторя всичко, на което съм способен, за страната и всеки българин". Той яхна вълната на общественото недоволство от постоянната бедност и корупция след падането на комунизма през 1989 г. и спечели убедително на изборите преди две години с обета да повиши драстично стандарта на живот в рамките на 800 дни.
Само 70 дни преди края им, целите му се изплъзват. Преди да замине за Испания, където посрещна годишнината от качването си на власт, Сакскобургготски каза пред българските медии, че имал нужда от време, за да завърши реформите си", припомня агенцията.
"Очакванията бяха толкова големи, че беше невъзможно да бъдат изпълнени - коментира пред "Ройтерс" политическият анализатор Красен Станчев, шеф на независимия Институт за пазарна икономика (ime-bg.org). - Бедността беше намалена, но хората я сравняват с другите държави, не с миналото."
"Приветстван зад граница, задето държи курса на България (някога пръв съюзник на бившия СССР) към НАТО и фиксира 2007 г. като дата за влизане в ЕС, Сакскобургготски ще има проблеми у дома дори ако изкара пълния си четиригодишен мандат. Партията му е разтърсена от отцепници, които доведоха до ерозия на парламентарното мнозинство, а правителствените промени, които той обяви миналата седмица, за да позакърпи омръзналия имидж на кабинета си в навечерието на общинските избори наесен, бяха преценени като козметични.
Екипът му от обучени на Запад технократи проведе трудни реформи, постигна енергичен икономически растеж - 4,8% през 2002 г. - и намали безработицата от 19 на 14%, откакто дойде на власт. Но тежките мерки имаха своя цена", констатира "Ройтерс".
"Стриктната фискална политика не позволява на хората да усетят ползите от икономическата политика", казва предагенцията Илин Станев, редактор в уважавания бизнесседмичник "Капитал".
В провинцията по-възрастните хора може да се навеждат да целуват ръка на Сакскобургготски, но мнозина българи, чиито месечни заплати са средно 140 долара, не успяват да видят директните ползи от НАТО или ЕС, констатира "Ройтерс". "Животът на обикновените хора не се е подобрил, напротив - цените, особено на комуналните услуги, се повишиха", споделя 32-годишната Мария Трайчева, безработен биолог, която рисува икони върху дървени яйца край златните куполи на централната софийска катедрала "Св. Александър Невски".
Според анализатори независимо от намаляващата подкрепа сред обществеността - 20% през юли, което е два пъти по-малко в сравнение с миналата година, - и катастрофалните резултати, които се очакват на местните избори, правителството на Сакскобургготски може да продължи да върви, макар и с неуверена крачка, отчасти заради слабата опозиция, заключава "Ройтерс". "Всички очакват от тях слабо представяне на местните избори - казва Станев. - Но това няма такова значение за стабилността на кабинета. Вероятно ще изкара пълния си мандат."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!