"Таймс" пише на първа страница под заглавие "Безупречна служба, завършила с трагедия", че загиналият в атентат британски консул Роджър Шорт, бивш посланик в България, е бил великолепен дипломат с 30-годишна служба, свободно говорещ турски и гръцки. Шорт е вторият убит британски дипломат след посланика в Дъблин Кристофър Еуърт-Бигс, загинал от бомба на ИРА, пише "Таймс".
Роджър Шорт е бил сред обичаните и уважавани хора в Истанбул, пише "Индипендънт". Съпругата му Виктория вървяла с него към консулството, но се отбила в квартално дюкянче да купи мляко. Докато опитвала чая, с който продавачът я почерпил, видяла как камионът с взрива разбива вратите на консулството и убива съпруга й.
"Индипендънт" публикува и коментар от най-известния си журналист Робърт Фиск, отразявал войната в Ирак. Коментарът е озаглавен "Плащаме цената за инфантилния опит да прекроим Близкия изток". "Австралийците платиха цената за съюза си с Буш на остров Бали, италианците платиха своята в Насирия, сега е наш ред", пише Фиск.
Службите за сигурност предприемат преоценка на заплахата за британските обекти и интереси по света след атентатите, обяснява "Файнаншъл Таймс". След съвета на външното министерство към британците да не пътуват за Турция, туристическата индустрия, която и без това е притисната от проблеми, също анализира ситуацията. Вестникът отбелязва, че годишно в Турция ходят около 1,4 млн. британци, но повечето от тях посещават морски курорти, сравнително далеч от Истанбул или Анкара, и вероятно въздействието на атентатите няма да е много голямо.
В редакционен коментар "Файнаншъл Таймс" пише още, че мюсюлманска Турция, която е съюзник на САЩ, стратегически партньор на Израел и сравнително успешно се модернизира, е по самата си същност предизвикателство за ислямофашистките възгледи на Осама бин Ладен и неговите последователи. Според вестника отговорът, от който джихадистите най-много се боят, е по-нататъшно задълбочаване на демократизацията в Турция. В това отношение САЩ, Великобритания и Европа трябва да помогнат на премиера Ердоган, съветва "Файнаншъл Таймс".
Левият "Гардиън" е озаглавил редакционния си коментар "Жънем бурите". Използването на сила в Ирак, което президентът Буш провъзгласи вече за принцип на управление, предизвиква силно агресивен отговор, смята "Гардиан". Западът трябва да си признае грешките, но това не значи да се примиряваме с варварството. Нужна е не капитулация, а по-интелигентен, по-малко конфронтационен и съвместен подход на Изтока и Запада към все по-изострящата се глобална криза, съветва вестникът.
Изданието публикува и авторски коментар от Мартин Уулакот, който посочва, че необяснимият британски "имунитет" срещу нападения вече е в миналото и сега британците са на фронтовата линия. Уулакот обаче прави странното заключение, че с ударите срещу Великобритания джихадистите стесняват кръга на потенциалните си привърженици.
Десният "Дейли Телеграф" призовава в редакционната си статия всички да се събудят и да осъзнаят, че е дошла ерата на терора. Вчерашните жестокости са още едно доказателство, че Западът и неговите съюзници, както и умерените мюсюлмани по света, са изправени пред враг, който богохулства, защото издига смъртта в култ, а Бог е творец на живота. Опасността е радикално нова и всеобща. Колкото по-рано го разберем, толкова по-добре, пише "Дейли Телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!