Близо 60% от обема на борсовата търговия се извършва по електронен път. Поръчките се пренасят за секунда към борсата, само с едно единствено натискане на даден бутон и благодарение на електронните борси като Nasdaq, Xetra, Eurex. Именно това позволи на дребните вложители и индивидуални инвеститори вече свободно да търгуват с акции. Българите също имат такава възможност. Така че на практика днес всеки може да търгува фючърси, опции и акции. При тези инструменти често се наблюдават екстремни курсови колебания дори и в рамките на един ден, от което при търговия в реално време би могло да се извлекат добри печалби и без да се поддържат високорискови позиции за по-дълго време. Освен това инвеститорите, които доскоро изнервено са наблюдавали сриващите се акции, днес могат да печелят от същите тези борсови крахове. При очаквания за понижаващи се курсове те просто правят т.нар. къси продажби (взимане назаем на ценни книжа, чийто цени се очаква да паднат, след като очакванията се сбъднат, започва обратното им изкупуване, но на по-ниска цена). За да се търгуват акции от която и да е точка на света, на Wall Street например е нужен само онлайн-брокер и компютър. Брокерите, които предлагат услугите си в интернет, са близо 1500. Голяма част от банките също предлагат брокерски услуги, но комисионните им се движат в границите от $18 до $25 за сделка (т.е. откриване или закриване на позиция), което е доста скъпо. Как да си изберете онлайн-брокер, който да защитава вашите интереси и на когото да имате доверие? Няколко са основните изисквания, на които би трябвало да отговаря той:
- Комисионните по сделката трябва да са не повече от $10-$12. Голяма част от онлайн-брокерите и онлайн-маркетмейкърите предлагат и търговия без каквито и да било комисионни, като формират приходите си само от т.нар. спред - разликата между курс купува и курс продава. Все пак маркетмейкърите за разлика от брокерите разполагат със собствена интернет страница (трейдинг деск) за търговия с акции и клиентът прави сделката, като директно купува или продава акции по котировките, които вижда на екрана. Онлайн-брокерът само приема поръчките и ги насочва за изпълнение към борсовия посредник.
- Скоростта за регистриране на подадена поръчка за покупка или продажба на акциите трябва да е висока.
- Трейдинг дескът и допълнителните възможности за представяне на информация трябва да са лесни за боравене и да предлагат информация в реално време.
- Да гарантира висока ликвидност, защото ако това изискване не е налице, поръчките за покупка или продажба на акции ще се бавят дълго време, преди да бъдат изпълнени от онлайн-брокера.
Всеки един от тези детайли може да се провери без проблем, тъй като заслужаващите внимание онлайн-брокери предлагат т.нар. демоверсия, която позволява за определен период от време да се търгува с акции в реално време с виртуален портфейл. В Европа се прави класация за най-добрите онлайн-брокери, базирана върху ценовите равнища на комисионните им, качеството на предлагания продукт, нивото на обслужване, броят на клиентите, за чиито интереси се грижат, и количеството на извършените транзакции. За едни от добрите онлайн-брокери и маркетмейкъри извън еврозоната се смятат E*Trade, Eschwab, Datek, Man Financial, Net Trade Online, CMC Group. Лесно можете да се свържете с тях, необходима е само интернет търсачка.
Как да се свържете с избрания онлайн брокер?
Нужно е само да попълните специален формуляр, който освен по e-mail, трябва да бъде изпратен до вашия бъдещ брокер и по пощата. По отношение на тези изисквания не съществуват никакви ограничения пред родния индивидуален инвеститор, пожелал да търгува на международните фондови борси. Единственото затруднение обаче си остава преводът на сумата в посочена от брокера банка и сметка.
За да се прехвърлят средства за откриване на акаунт е необходимо разрешение от Министерство на финансите за всички суми, с равностойност в лева повече от 5000 лв. (разбира се, винаги съществува възможност за извършване на няколко превода през определен интервал от време и чрез различни банки, така че в крайна сметка инвестираната сума да надхвърля многократно тези 5000 лв.).
Българските посредници не гарантират доходност
Разбира се, потенциалният български индивидуален инвеститор (особено след облекчаването на валутния режим от началото на 2000 г.) може да инвестира на външни пазари и използвайки услугите на местни инвестиционни посредници. За целта обаче те трябва да разполагат с лиценз за извършване на дейност в чужбина от Комисията по ценни книжа.
Важно за клиентите е условието, че рискът от неблагоприятно развитие на пазара е изцяло за сметка на инвеститора, т.е. никой от посредниците не гарантира определена доходност. Потенциалният инвеститор може да използва консултации от своя посредник при избор на акции за собствения си портфейл или сам да определя инвестиционните си решения. Диапазонът от предлагани акции се простира върху по-голяма част от ценните книжа на основните американски компании, включени в индексите S&P, Dow Jones 30, Nasdaq и евроакции, като комисионните при сделките могат да бъдат два варианта - твърда сума или процент от реализираната възвръщаемост. Посредниците предлагат и възможност за марджин-търговия. Това означава покупка на даден финансов инструмент, без да се заплаща напълно неговата стойност, като се внася само определена гаранционна сума - обезпечение.
Димитър Въртигов, експерт "Финансови пазари" в Корпоративна търговска банка
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!