Малцина знаят, че мебелите под марката ЯВОР имат над сто и тридесет годишна история. Още бюрото на първия български министър-председател Тодор Бурмов от 1879 г. е било произведено в тогавашната Столарска и дърводелска работилница „ЯВОРЪ“. По-късно с шкафове, столове и други представителни за времето си пособия са дообзаведени и кабинетите на последвалите го премиери на младата българска държава – Митрополит Климент-Търновски и Драган Цанков. Любопитен е факта, че българските мебели се “омешили” доста хармонично в държавническите соби с обзавеждане наследено от бивши певачки и жени с лековато поведение внесени на времето от Виена.
Повече от век по-късно, без никакво притеснение, ЯВОР обяви намерението си да разкрие следващия си, трети магазин в София, на броени метри от Икеа.
Магазинът ще се намира в строящия се в момента Саут Ринг Мол – на околовръстния път до кв. "Младост", и ще е най-големият и представителен обект на компанията. Това ще е десетият магазин на ЯВОР в България, след като през 2008 г. фирмата прие стратегия за пазарно развитие, включваща план за откриването на мебелни къщи в 22 областни града в България.
На какво разчитат от ЯВОР и къде се корени смелостта на една малка, изцяло българска компания, разполагаща с много опит, да застане под носа на шведския гигант, разполагащ с много пари?
Отговорът е прост - на по-добрите цени и отличното обслужване. Хората на ЯВОР знаят, че българинът обича да бъде добре обгрижен и да получи максимум изгода срещу всяка стотинка, която плаща. България например е едно от малкото места в Европа, където клиента не приема да си цапа ръцете и да си налива сам бензин на бензиностанция. По същия начин родният потребител счита за неприемливо, след като е платил доста пари за избор на мебели, да бута сам количката с тежките кашони, да ги разтоварва сам и да се грижи как да ги прекарва и качва по етажите, разчитайки на приятели или на носачи, за които трябва да се охарчи допълнително.
От ЯВОР първи в Европа предложиха системата Ол Инклузив - всичко включено в цената в обзавеждането. Уникалното в нея е че за да се обзаведеш не ти трябват никакви пари. Можеш да отидеш в магазина с празни джобове и да излезеш с пълно обзавеждане, защото мебелите се предлагат без първоначална вноска. Другото предимство на системата е че няма да мислиш за тежките кашони, а всичко ще ти бъде докарано безплатно до дома. Всички стоки се предлагат на изплащане за 6 или 12 месеца, като за това не се дължи никаква лихва или оскъпяване.
Системата стана до толкова популярна, че набързо започна да бъде имитирана от други български вериги чрез гръмогласни реклами, но с далеч по-неуспешно приложение. И ако до някъде "трите нули", както е известна концепцията - О лв. първоначална вноска , О лв. оскъпяване и О лв. транспорт, са познати условия вече и в България, то най-новото и удобното в ЯВОР е това, че от фирмата ти предлагат безплатно да ти изнесат старите мебели от дома и да го закарат до където пожелаеш.
Така например, ако живеете в София, а решите да подарите стария си диван на тъщата в Бургас, може да се обзаведете с нов без да влагате никакви пари, да го изплащате безлихвено 12 месеца, а старият диван ще бъде натоварен от фирмата и доставен безплатно до Бургас, където фирмата има свой обект. А ако тъщата е в Поморие ? Тогава ще доплатите само двайсетина лева за превоз от Бургас до Поморие. Така хем вие ще се обзаведете без да влагате никакви пари, хем тъщата ще бъде доволна само срещу една двайсетачка.
На това залагат от ЯВОР, осмелявайки се да застанат точно срещу шведския гигант и изпреварвайки конкурентните български вериги. "Добри цени, добро качество и добро обслужване" и добавят: "Икеа е страхотен бизнес модел и ние има много какво да научим от нея, но в никакъв случай не се притесняваме. Може би и колегите имат какво да научат от нас."
Друг любопитен факт е, че профила на ЯВОР във Фейсбук напоследък е едно от най-забавните места в мрежата. Там постоянно се организират игри и се раздават солидни награди.
Какво ще избере потребителят, чуждото или българското – предстои да разберем.
Едно е сигурно – в България "шведска маса" не означава маса, произведена в Швеция,
"шведската стена" истинска стена, а шведски дизайн в интериора просто няма. Има други, по-интересни шведски неща, но това е една друга тема…
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!