Международна писателска среща, наречена "Родино, ронлив бряг", организира в София и Пловдив Гьоте институт София.
Откриването ще е на 24 ноември от 18.00 ч. в института на ул. "Будапеща" 1 в София.
Какво е родината, как звучи днес книжовният й език на Балканите и в Германия?
На този въпрос ще се опитат да отговорят Нора Юга от Румъния, Богомил Гюзел и Симеон Симев от Македония, Уте-Кристине Круп и Петра Рески от Германия и българските писатели Мирела Иванова, Георги Господинов, Александър Андреев, Диана Иванова, Деян Енев, Митко Новков и Емануил А. Видински.
Специален гост на откриването ще бъде Ангелика Шробсдорф, която ще представи на немски език откъси от своя нов, издаден вече и в България роман "Ти не си като другите майки".
Ангелика Шробсдорф, вече позната в България с издадения преди няколко години роман "Гранд хотел "България", отново се връща към българските си години. В този роман за нейната майка, тя не измисля нищо. Драмата е достатъчно интересна - германска еврейка, завъртяна от вихрушката на Третия райх.
Майката сключва срещу заплащане фиктивен брак с българин, за да може да напусне родината, и се установява у нас с двете си дъщери през 1939 г. Връща се обратно две години след края на Втората световна война през 1947 г.
Въпреки кошмарните си преживелици, авторката си спомня с благодарност за обикновените българи, които са я спасили. Нещата, които разказва, не само не присъстват в български литературни творби, но много от тях дори не са достатъчно известни.
Дали родината е пъстра мелодия или все пак динамит от национална гордост и глобален капитал? Дали е по-скоро копнение по произхода или все пак ронлив бряг, на който от хаоса на дълбоките политически, обществени и социални промени и принуди се заражда нов книжовен език?
Организаторите се надяват тези и други въпроси да дадат основа за креативен и критичен обмен между писатели, медии и гражданската общественост.
Участниците в срещата ще представят свои произведения и на 25 ноември от 19.00 ч. в "Данчовата къща" в Стария Пловдив, и на 28 ноември от 18.00 ч. пак в Гьоте институт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!